Spre deosebire de finalele din competitiile seniorilor, aurul de la Tbilisi nu a fost castigat asa de usor. Chiar daca la inceput a parut ca Serbia se va impune fara probleme, dupa ce a condus cu 3 la 1 dupa prima pauza si si-a mai adaugat un gol la diferenta de pe tabela de marcaj in sfertul al doilea, insa Ungaria a revenit in joc si nu numai cau au echilibrat meciul ba chiar au trecut la conducere in repriza a treia (4-5).  Jucatorii lui Vujasinovic si-au revenit repede si au egalat inainte de ultima pauza, dupa care in ultimul sfert au punctat de doua ori consecutiv (7-5). Ungurii desi au avut 5 minute la dispozitie pentru a reveni din nou in joc au punctat doar cu 19 secunde inainte de fluierul final  (7-6).

European Under 19 Water Polo Championships, Tbilisi (GEO)