Ros-albastrii sunt ca si calificati in sferturile de finala ale competitiei dupa ce au invins la limita principala adversara la ocuparea locului doi in grupa B. Bucurestenii au avut un inceput mai slab de meci si au fost condusi la pauza mare cu doua goluri de adversari (3-5). Au reusit sa intoarca rezultatul in sfertul al treilea in care au punctat de trei ori, fara sa primeasca gol (6-5) si au pastrat avantajul de un gol pina la finalul intalnirii. Scor final 7-6 si Steaua si-a luat astfel si revansa in fata francezilor pentru esecul de anul trecut din aceeasi faza a competitiei, cand Montpellier a castigat cu 11-9.  Petar Filipovic a fost cel mai bun marcator al „militarilor”, cu doua reusite.

Steaua va mai intilni maine pe reprezentanta gazdelor La Valetta si trebuie doar sa bifeze un succes in fata maltezilor pentru a merge mai departe. Valletta nu a obtinut niciun punct pina acum in turneul din Malta, Meciul este programat de la ora 11.30 (ora Romaniei).

Steaua Bucuresti – Montpellier  7-6 (1-2, 2-3,3 – 0, 1 – 1)

Steaua: Mihai Dragusin, Daniel Teohari, Mihnea Gheorghe, Nicolae Diaconu 1, Mihnea Chioveanu, Andrei Busila 1, Petar Filipovic 2, Matej Nastran 1, Miroslav Radnjic 1, Daniel Robu 1, Alexandru Ghiban, Dimitri Goanta, Marius Florea. Antrenor: Ionut Angelescu

Montpellier: Gabor Jaszbereniy, Lukas Chytil, Thomas Pastry 1, Carl Martel, Remi Saudadier 1, Mutur Iliya, Cedric Rocchietta,  Heinrich David, Uros Kalinic 3, Andrija Vlahovic, Laux Geoffrey 1, Quentin Chipotel, Leo Delgado.