Pe reprize scorul a fost 4-3, 5-3, 4-2 şi 5-3

Romania a inceput foarte bine partida inscriind trei goluri in primele 2 minute şi jumătate  însă muntenegrenii au revenit în joc şi au întors rezultatul pe tabela de marcaj până la prima pauză (4-3).

La reluarea jocuului, Vlad Georgescu a inscris pentru 4-4 în minutul 10dar Muntenegru a replicat cu alte 4 goluri consecutive (8:4). La începutul reprizei a treia, Romania a redus la jumătate diferenţa de pe tabela de marcaj (7:9) dar muntenegrenii s-au desprins din nou impunându-se la final cu scorul de 18-11.

Marţi, de la ora 16:00 (ora României), echipa pregătită de Bogdan Rath va înfrunta Serbia pentru locurile 7-8. În meciul pentru locurile 5-8 Serbia a pierdut în faţa Greciei cu 10-12.

Vă reamintim, România a câştigat Grupa D cu victorii pe linie, 12-8 cu Olanda, 13-5 cu Slovenia şi 8-7 cu Slovacia, iar în play-off a dispus de Georgia cu 18-11. În sferturile de finală, România a fost învinsă de Spania cu 24-7.

La ediţia trecută a Campionatului European, din 2022, România s-a clasat pe locul 10. Cea mai bună clasare a tricolorilor la Campionatul European a fost locul 4, în 1993 şi 2006.

Campionatul European – Croatia 2024

14 Ianuarie

Meciurile pentru locurile 5-8

Serbia – Grecia  10-12

România – Muntenegru 11-18 (4-3, 5-3, 4-2, 5-3)

România: Vlad Georgescu 3 goluri, Tudor Fulea 2, Andrei Pioteasa 2, Silvian Colodrovschi 2, Levente Vancsik 2.

Muntenegru: Duro Radovic 4, Miroslav Perkovic 3, Vasilije Radovic 2, Stefan Vidovic 2, Dusan Matkovic 2, Vlado Popadic 2, Kanstantsin Averka 2 şi Aljosa Macic.