La fel ca si in meciul din grupe, nationala Romaniei a inceput  greu partida si s-a vazut condusa de adversari cu 3 la 0 dupa primul sfert, iar la jumatatea meciului diferenta a ramas de doua goluri (3-1). Tricolorii mici au revenit insa din nou cu o serie de 6 goluri consecutive, si au preluat conducerea jocului. La startul sfertului patru, echipa noastra a condus cu 6 la 3, dar a cedat din nou initiativa adversarilor care au reusit se apropie la un gol pe tabela de marcaj. In finala competitiei din Malta programata duminica,  se va confrunta cu Grecia,  care a trecut in cealalta semifinala cu 13 la 4 de Ucraina. Malta, organizatoarea turneului,  a incheiat pe locul 5 dupa ce in meciul pentru locurile 5/6 a invins cu 11 la 8 pe Marea Britanie.

Slovacia – Romania 5-6 (3-0, 0-1, 0-4, 2-1)

Slovacia: Hetlerovic Dusan, Dily Juraj, Martanovic Robert, Hrivnak Martin 1, Haluska Erik, Tkac Patrik, Tkac Maros 3, Tkac Marek, Meclar Jakub, Stanga Samuel, Dekany Matej 1, Biben Martin,Veternik Daniel

Romania: Marius Tic, Tudor Neagu 2, Mircea Mihai, Robert Gergelyfi 1, Istvan Szabo 2,  Buica, Vlad Dragomirescu, Cristian Calin, Bogdan Paleacu, Marian Constantin, Alexandru Sfarle 1, Novac Nichita. Catalin Vochin. Antrenor: Viorel Rus