Croatia si-a confirmat statutul de favorita a grupei si s-a impus fara probleme in fata echipei noastre in meciul de debut de la turneul preolimpic, care se desfasoara la Rotterdam (Olanda), scor 16-6.

Golurile tricolorilor au fost marcate de Cosmin Radu si Victor Antipa, cate un unul, Vlad Georgescu si Tudor Fulea, cate doua fiecare.

Croatia s-a aparat foarte bine in partida din aceasta seara. La finalul primei reprize vicecampioana olimpica a condus cu 5 la 1 iar in urmatoarele 8 minute de joc a mai marcat de trei ori primind un singur gol. Tricolorii au inceput bine sfertul al treilea cu doua goluri semnate de Vlad Georgescu si Tudor Fulea (8-4) dar atat au putut sa se apropie de adversari. Au urmat sapte goluri ale croatilor care au ajuns la 15-4 pe tabela de marcaj cand mai erau 3′ 53″ de jucat. Romania a mai punctat prin Antipa si Cosmin Radu, in timp ce Loren Fatovic a inschis tabela cu 10 secunde inainte de fluierul final.

In grupa B s-a mai jucat meciul Olanda – Germania, scor 11-10.

Se mai disputa partida Franta – Rusia, de la ora 21.30.

Maine in a doua zi a turneului preolimpic, Romania va intalni de la ora 14.00, pe Rusia.