România nu a reusit sa faca surpriza in fata Greciei si dupa 8 ani iese din primele 8 echipe ale continentului. În optimile campionatului european de la Belgrad, tricolorii au pierdut in fata Greciei cu 9-15.

Jucatorii lui Dejan Stanojevic au inceput determinati partida si au jucat fizic in primele 10 minute de exceptie. De altfel primul sfert a fost spectaculos. Nu doar ca am avut parte de multe goluri dar a fost si multa agresivitate in bazin si inevitabil au fost impartiti si cativa pumni. Tricolorii au adunat astfel 7 eliminari inca din primul sfert dar au reusit sa impiedice Grecia sa isi faca jocul. Elenii nu au reusit sa se desprinda si au intrat la prima pauza cu un avantaj de doar doua goluri (3-5). Lucrurile nu s-au schimbat nici in repriza a doua, Romania continuand sa joace la fel de agresiv pentru a impiedica atacurile grecilor. Ba chiar tricolorii au egalat pe tabela de marcaj, 5 la 5, prin golurile marcate de Tiberiu Negrean si Mihnea Gheorghe. Grecii au reactionat repede si s-au distantat din nou prin dubla, din superoritate, a lui Gounas. Din acest moment, adrenalina prea multă i-a facut pe tricolori sa nu se mai gandeasca la joc si sa inceapa sa cominta prea multe faulturi. Nervii au cedat totusi primii in echipa grecilor, Georgios Dervisis fiind eliminat dupa o altercatie cu Cosmin Radu.
In partea a doua a intalnirii, medaliata cu bronz de la mondiale a preluat controlul, elenii fiind mult mai calmi in joc in timp ce pentru tricolori a fost din ce in ce mai greu reziste atacurilor. Grecia s-a impus cu 15 la 9, cu ultimele doua goluri inscrise de Mihnea Gheorghe si Roland Szabo. Ioannis Fountoulis si-a aratat clasa in aceasta partida inscriind nu mai putin de sase goluri pentru Grecia, in timp ce din tabara noastra, Mihnea Gheorghe a fost cel mai bun marcator cu 5 reusite.

Grecia va evolua in sferturi cu Spania, iar Romania va continua sa joace la europene pentru lcourile 9-16.  Primul adversar al tricolorilor va fi Malta, luni dimineata de la ora 10.30

ROMANIA-GRECIA 9-15 (3-5, 3-5, 1-4, 2-1)

Romania: Stoenescu, Radu 1, Negrean 2, Gheorghe 5, Oanta, Busila, Teohari, Chioveanu, Goanta, Szabo 1, Ghiban, Popoviciu, Tic. Antrenor. Stanojevic

Grecia: Galanopoulos, Mylonakis 1, Dervisis, Gennidounias 1, Fountoulis 6 (2 pen.), Pontikeas, Afroudakis 2, Delakas, Mourikis, Kolomvos 1, Gounas 4, Vlachopoulos, Flegkas. Antrenor. Vlachos

Arbitrii: Severo (Ita) si Stampalija (Cro)

Superioritati numerice:  Romania 5/12, Grecia 10/17

Penalty-uri: Grecia 2/2.

Eliminati cu trei faulutiri: Oanta, Busila, Chioveanu, Goanta (Romania), Pontikeas, si Delakas (Grecia). Dervisis eliminat pentru joc violent in repriza a doua.