Tricolorii au intalnit in meciul pentru intrarea in sferturi pe Muntenegru, castigatoarea Ligii Mondiale din acest an.

Dupa un start echilibrat in care tricolorii au jucat de la egal la egal, muntenegrenii s-au desprins la trei goluri in mai putin de 2 minute, Tiberiu Negrean inscriind singurul gol pentru Romania in prima repriza. La startul celei de-a doua parti a meciului Vlad Georgescu a adus echipa noastra la o lungime de adversari dar a fost ultima data cand tricolorii au fost aproape de ei. Echipa antrenata de Vladimir Gojkovic a marcat de 3 ori pana la pauza mare avand un avantaj de 4 goluri. In repriza a treia, muntenegrenii au ajuns sa conduca si cu 8-2 pe tabela pana la golurile semnate de Nicolae Oanta si Alexandru Ghiban. Ultima repriza a apartinut tot muntenegrenilor care au punctat de 5 ori si au primit un singur gol inscris de Tiberiu Negrean.

Muntenegru merge in sferturile de finala si va intalni pe Croatia in timp ce Romania va juca mai departe pentru locurile 9-12 cu Olanda. partida este programata marti, 24 iulie, de la ora 13.30 (ora locala).