Tricolorii au deschis primii scorul prin Cosmin Radu si dupa mai multe ocazii ratate, olandezii au egalat dupa aproape 6’25 prin Lucas. Tudor Fulea a adus din nou echipa noastra in avantaj cu 36″ inainte de prima pauza pentru ca Jesse Koopman sa egaleze din superioritate numerica.

In sfertul al doilea olandezii puncteaza de doua ori consecutiv si este randul tricolorilor sa caute egalarea. Alexandru Ghiban inscrie pentru 4-3. Romania obtine prima superioritate dupa 14 minute de joc insa nu o fructifica si imediat la urmatoarea faza Olanda face 5-3 prin Koopman din om in plus, iar Lidhout duce scorul la 6-3 in ultima secunda a reprizei.

Diferenta de trei goluri se pastreaza si dupa sfertul al treilea pentru ca in ultimul sfert jucatorii lui Dejan Stanojevic sa primeasca in mai putin de un minut doua goluri (11-6) diferenta greu de recuperat pana la finalul meciului.

Scor final 12-7 pentru Olanda si Romania va intalni mai departe invinsa din meciul Germania – Franta, pentru locurile 11-12.