„Tricolorii” au obţinut victoria în fata Slovaciei dupa un final dramatic,. Adversarii au deschis primii scorul prin Martin Faměra si au avut si un gol avantaj la finalul primului sfert (4-3). Echipa noastra nu si-a gasit ritmul de joc nici in repriza a doua si pina la pauza mare s-a vazut condusa de oaspetii cu trei goluri (4-7). La reluarea partidei, Romania a reusit o serie de trei goluri consecutive, prin Daniel Teohari, Cosmin Radu si Tiberiu Negrean si a egalat situatia pe tabela de marcaj (7-7)  insa tot oaspetii au fost in avantaj înaintea ultimelor opt minute, dupa reusitele lui Zaťovič si Baláž.  A urmat cea mai bună repriză a tricolorilor.  Au stat foarte bine in aparare si, dupa reusita lui Mihnea Chioveanu din minutul 1’11, au reuşit egalarea cu cinci secunde înainte de final, prin Alex Popoviciu, care a marcat din superioritate numerica. S-a trecut astfel la loviturile de departajare, acolo unde portarul Marius Ţic a blocat prima executie a lui Zaťovič. Până la final s-au marcat toate loviturile de pedeapsa,  cel care a inchis tabela la 14-13 fiind Daniel Teohari.

Romania – Slovacia 14-13 (3-4, 1-3, 3-2, 2-0; 5-4)

Romania: Marius Tic, Cosmin Radu 1, Tiberiu Negrean 2, Nicolae Oanta, Andrei Cretu, Roland Szabo, Daniel Teohari 2, Mihnea Chioveanu 2, Dimitri Goanta, Mihnea Gheorghe 1, Alexandru Ghiban, Alex Popoviciu 1, Mihai Dragusin. Antrenor: Dejan Stanojevic

Slovacia: Lukáš Kozmér, Martin Faměra 4, Juraj Zaťovič 4, Michal Kratochvíl, Lukáš Ďurík, Samuel Baláž 1, Lukáš Seman, Marek Tkáč, Marek Molnár, Kristián Polovic, Tomáš Brúder,Tomáš Hoferica. Antrenor: Antonio Esteller

Superioritati numerice:  Romania 12/5 si Slovacia 6/5

Arbitrii: Arkadij Vojevodin (Rus.) si Stanko Ivanovski (Muntenegru)

Penalty-uri: Zaťovič ratat, Cosmin Radu 10:9, Faměra 10:10, Tiberiu Negrean 11:10, Brúder 11:11, Mihnea Gheorghe 12:11, Polovic 12:12, Mihnea Chioveannu 13:12, Seman 13:13, Daniel Teohari 14:13.