Rapid Bucuresti a castigat pentru prima data in istorie trofeul Cupei Romaniei la polo feminin.

In ultimul meci al celui de-al doilea turneu, desfasurat la bazinul Tolea Grintescu – Floreasca, din Capitala, jucatoarele pregatite de Eduard Rusu au terminat la egalitate 6-6 cu rivala, Steaua Bucuresti.

Echipa din Ghencea a inceput mai bine partida si a condus cu 1-3 dupa primul sfert, pastrandu-si avantajul de doua goluri lajumatatea partidei (2-4). Gruparea lui Eugen Georgescu a intrat chiar cu un +3 la ultima pauza, dar rapidistele au revenit in ultima parte si au egalat cu trei goluri consecutive, ultimul marcat de Iancu Albertina, cu 26 secunde inainte de fluierul final. Rapid a terminat astfel neinvinsa competitia ocupand, la finalul celor doua turnee ale competitiei, primul loc in clasament cu 16 puncte.

Campioana en-titre, Steaua, a ocupat locul secund cu 13 puncte.