Budva nu a reusit sa stea in calea echipei lui Cosmin Radu in meciul din etapa a 5-a a Ligii Regionale. Chiar daca in primul sfert a fost la o lungime de croati (1-2), Budva s-a vazut condusa la jumatatea meciului cu 9 la 1. La adapostul celor 8 goluri avantaj, Primorje nu s-a mai fortat in urmatoarele doua reprize. A mai inscris doar  6 goluri, fiind depasita in aparare doar de doua ori. Capitanul echipei nationale a Romaniei si-a trecut si in acest meci numele pe lista marcatorilor, de data aceasta cu trei reusite. Sarbii de la Radnicki au trecut fara probleme de slovenii de la Branik, care nu au reusit sa marcheze in doua din cele 4 reprize. Scor final 19-4. Intr-un alt meci, Partizan a trecut la scor, pe teren propriu, de Jadran Split cu 18-4. Gavril Sutobic (6) si Filip Radojevic (4) au marcat mai bine de jumatate din golurile formatiei sarbe. Totodata, Mladost si-a consolidat locul trei in grupa A, gratie succesului cu 10 la 8 din deplasare la POSK.

In grupa B, Jug continua sa fie neinvinsa si dupa vizita campioanei Serbiei, Steaua Rosie Begrad. Gratie unei reprize secunde foarte bune formatia din Dubrovnik  a reusit sa castige meciul cu  12-7. Centrul Nicolas Constantin-Bicari a fost cel mai bun marcator de la Jug , cu 4 goluri, in timp ce  Miho Boskovic si Nikola Janovic au punctat de doua ori fiecare.

Liga Regionala

Etapa a 5-a

Miercuri 5 noiembrie

Budva (MNE) –  Primorje EB Rijeka (CRO) 3-15 (1-2, 0-7, 1-2, 1-4)

Budva: Lazar Manojlovic, Djordje Tesanovic, Nikola Murisic, Blazo Mitrovic.

Primorje: Sandro Sukno 6, Cosmin Radu 3, Petar Muslim 2, Damir Buric, Antonio Petrovic, Marko Elez, Xavi Garcia.

Jug CO Dubrovnik (CRO) – Crvena Zvezda (SRB) 12-7 (3-2, 4-0, 2-1, 3-4)

Jug: Nicolas Constantin-Bicari 4, Miho Boskovic 2, Nikola Janovic 2, Aaron Younger, Andro Buslje, Niksa Dobud, Marko Ivankovic.

Crvena Zvezda: Strahinja Rasovic, Petar Jovic, Djordje Bjelic, Viktor Rasovic, Sava Randjelovic, Aleksandar Njegovan, Dimitrije Obradovic.

VK Radnicki Kon Tiki Kragujevac (SRB) – AVK Branik (SLO) 19-4 (4-2, 5-0, 6-0, 4-2)

Radnicki: Srdjan Vuksanovic 5, Ivan Basara 3, Nebojsa Toholj 2, Josip Vrlic 2, Luka Bosic 2, Uros Jevtic 2, Rade Joksimovic, Vuk Verovic, Lazar Zivadinovic.

AVK Branik: Marko Cirkovic 2, Matej Rajsp, Ivan Gledec.

OVK POSK (CRO) – HAVK Mladost Zagreb (CRO) 8-10 (1-3, 2-0, 4-5, 1-2)

POSK: Tino Cvjetkovic 4, Ivica Prizmic 2, Marin Delic, Boris Pavlovic.

Mladost: Antonio Buha 2, Marko Pavicic 2, Ante Vukicevic 2, Luka Bukic, Ivan Milakovic, Luka Loncar, Luka Lozina.

Partizan Raiffeisen Belgrad SRB) – Jadran Split (CRO) 18-4 (4-0, 3-1, 8-1, 3-2)

Partizan: Gavril Subotic 6, Filip Radojevic 4, Drasko Gogov 2, Djordje Tanaskovic 2, Ognjen Stojanovic 2, Mihajlo Repanovic, Nikola Jaksic.

Jadran: Petar Popovic, Toni Santini, Hrvoje Brlecic, Antonio Duzevic.

VK Medvescak (CRO) –  VK Primorac Kotor (MNE) 10-9 (2-1, 3-2, 3-4, 2-2)

Medvescak: Luka Kolar 5, Deni Saric 3, Luka Jovanovic, Nikola Samodol.

Primorac: Dimitrije Krijestorac 2, Matija Brguljan 2, Danilo Adzic 2, Nicolas Saveljic, Janko Krivokapic, Ugljesa Vukasovic.

Mornar BS (CRO) – Vojvodina Novi Sad (SRB) 13-7 (2-1, 4-2, 4-3, 3-1)

Mornar: Ante Corusic 3, Mitsuaki Shiga 2, Ivan Domagoj Zovic 2, Marin Ban 2, Jerko Marinic Kragic, Duje Lusic, Rino Buric, Jure Marelja.

Vojvodina: Aleksa Petrovski 2, Ivan Gvozdanovic 2, Boris Siman, Djordje Lekic, Milos Maksimovic.