Meciul de la Rijeka a avut un start echilibrat, formatia lui Cosmin Radu avand dupa primele opt minute de joc un gol in fata adversarilor (3-2) care insa au reusit sa egaleze situatia pe tabele de marcaj pana la pauza mare (4-4). In a doua jumatate a intalnirii echipa lui Vjeko Kobescak a preluat initiativa. Jug a intors rezultatul in favoarea ei dupa sfertul trei (6-7). La inceputul reprizei a patra Antonio Petrović a egalat pentru gazde insa Loren Fatović si-a adus din nou echipa in avantaj. Sandro Sukno a punctat pentru 8-8, iar Petar Muslim a inscris al 9-lea gol al lui Primorje cand mai erau 46 de secunde de jucat. Jug a cautat egalarea in incercarea de a trimite meciul la penalty-uri, insa Frano Vican a inchis poarta lui Primorje si i-a adus victoria in meciul trei al finalei. Finala se va muta la Dubrovnik pentru meciul patru care este programat miercuri.

Campionatul Croatiei
Play-off

Finala

Meciul 3

Sambata 16 mai

Primorje EB Rijeka – Jug CO Dubrovnik 9-8 (3-2, 1-2, 2-3, 3-1)
Primorje: Petar Muslim 3, Andelo Setka 2, Ivan Krapic, Sandro Sukno, Antonio Petrovic, Ivan Buljubasic.

Jug Marko Macan 2, Nikola Janovic 2, Paulo Obradovic 2, Marko Ivankovic.

Meciul 2
Sambata, 09 mai

13-12 (1-1, 2-4, 2-2, 3-1; 5-4)

: Paulo Obradovic 3, Miho Bošković 2, Loren Fatovic 1, Andro Bušlje 1, Nicolas Constantin Bicari 1.

Primorje: Antonio Petrović 3, 2, Ivan Krapić 1, Xavi Garcia 1, Ivan Buljubašić 1.

Penalty-uri: Petar Muslim (P) 8-9,  Miho Bošković (J) 9-9, Xavi Garcia (P) ratat, Paulo Obradovic (J) ratat, Anđelo Šetka (P) 9-10, Aaron Younger (J) ratat, Marko Elez (P) 9-11, Loren Fatovic (J) 10-11, Sandro Sukno (J) ratat, Marko Ivankovic (J) 11-11, Petar Muslim (P)11-12, Miho Bošković (J) 12-12, Xavi Garcia (P) ratat, Paulo Obradovic (J) 13-12