Invinsa de Szolnok cu 13 la 12 in meciul din runda inaugurala, Primorje avea nevoie de o victorie la cel putin doua goluri pentru a termina pe primul loc grupa si a merge astfel direct in semifinalele Ligii Campionilor. Formatia din Rijeka nu a inceput foarte bine partida si s-a vazut condusa dupa primul sfert cu 1-3, dar a reusit sa echilibreze jocul pana la pauza mare (3-3). Egalitatea s-a pastrat si dupa sfertul al treilea (5-5), pentru ca ultima repriza sa fie cea mai disputata. Oaspetii au reusit in doua randuri sa preia conducerea insa Primorje a revenit de fiecare data pe tabela de marcaj, ba chiar a preluat si conducerea. Xavi Garcia si-a adus echipa pentru prima data in avantaj cu 3’38 inainte de finalul intalnirii. Primorje a reusit sa se desprinda la doua goluri de adversari prin reusita lui Cosmin Radu care a marcat cand mai erau 27 de secunde de joc dintr-o superioritate numerica. Szolnok a ratat ultimul atac si Primorje s-a impus cu 9 la 7.

Tot in grupa B, Jug a incheiat preliminariile cu o victorie clara in fata nemtilor de la Spandau cu 12-6 in timp ce la Istanbul,  Partizan a castigat cu 14 la 11 intalnirea cu Galatasaray.

ieri s-a desemnat si ultima echipa calificata in turneul final. Eger a obtinut ultimul bilet dupa ce a invins detinatoarea trofeului, pe Atletic Barceloneta cu 11-6. Campioana Ungariei si-a asigurat astfel locul doi in grupa A care a calificat-o in Final Six. Intre timp, Olympiacos a castigat in fata italienilor de la Brescia dar avea nevoie de un esec al formatiei maghiare pentru a merge la Barcelona.

Pro Recco a completat cu o noua victorie seria meciurilor fara infrangere din preliminarii. In ultima runda campioana Italiei a trecut fara probleme de Radnicki Kragujevac, cu 10 la 6. Recco a incheiat pe primul loc grupa urmand sa joace direct in semifinalele turneului Final Six de la Barcelona,

Champions League 2014-2015
Preliminary round

Runda a 10-a

Sambata, 2 Mai

ZF-Eger (HUN) – CN Atletic-Barceloneta (ESP) 11-6 (5-3, 0-1, 3-1, 3-1)

Eger: Marton Szivos 4, Norbert Hosnyanszky 3, Balazs Harai 2, Balazs Erdelyi, Boris Vapenski.

Barceloneta: Albert Español 3, Marc Roca, Francisco Fernandez, Bernardo Oneto.

Jug CO Dubrovnik (CRO) – Wasserfreunde Spandau Berlin (GER) 12-6 (3-1, 3-2, 2-2, 4-1)

Jug: Miho Boskovic 3, Loren Fatovic 2, Pavo Markovic 2, Ante Viskovic 2, Paulo Obradovic 2, Marko Bautovic.

Spandau: Marin Restovic 3, Mateo Cuk, Tobias Preuss, Marko Stamm.

Olympiacos Piraeu (GRE)  – AN Brescia (ITA) 8-6 (2-2, 3-1, 3-2, 0-1)

Olympiacos: Angelos Vlachopoulos 2, Blai Mallarach 2, Evangelos Delakas, Ioannis Fountoulis, Konstantinos Mourikis, Christodoulos Kolomvos.

Brescia: Michaël Bodegas 2, Federico Pagani, Guillermo Molina, Christian Napolitano.

Primorje EB Rijeka (CRO) – Szolnoki VSK (HUN) 9-7 (1-3, 2-0, 2-2, 4-2)

Primorje: Cosmin Radu 3, Petar Muslim 2, Xavi Garcia 2, Damir Buric, Marko Elez.

Szolnok: Milan Aleksic, Marton Toth, Daniel Varga, Denes Varga, Gabor Kis, Stefan Mitrovic, Zivko Gocic.

Galatasaray Istanbul (TUR) – Partizan Raiffeisen Belgrade (SRB) 11-14 (1-4, 4-3, 3-2, 3-5)

Galatasaray: Vjekoslav Paskovic 3, Filip Kljajevic 2, Srdjan Aksentijevic 2, Mladjan Janovic, Slobodan Nikic, Nikola Vukcevic, Mihajlo Korolija.

Partizan: Dusan Mandic 3, Luuk Gielen 2, Nemanja Vico 2, Marko Manojlovic 2, Djordje Tanaskovic 2, Mateja Asanovic 2, Ognjen Stojanovic.

Pro Recco (ITA) –  VK Radnicki Kon Tiki Kragujevac (SRB) 19-6 (5-1, 5-3, 5-1, 4-1)

Pro Recco: Dusko Pijetlovic 3, Massimo Giacoppo 3, Federico Lapenna 3, Pietro Figlioli 2, Alex Giorgetti 2, Maurizio Felugo 2, Filip Filipovic 2, Maro Jokovic, Andrija Prlainovic.

Radnicki: Rade Joksimovi 3, Nikola Dedovic 2, Nikola Bogdanovic.