Dupa 7-12 in tur, vicecampioana Romaniei era obligată să recupereze acasa diferenta de cinci goluri pentru a spera la o minune. Jucatorii lui Kalman Kadar nu au reusit, însă, sa obtina decat un egal.

Meciul de la Oradea a fost unul foarte echilibrat, ambele echipe fiind pe rând la conducere. Totusi oaspeții au reusit de doua ori sa aiba un avans mai mare de un gol pe tabela de marcaj (4-6, 6-8). Orădenii au avut șansa sa obtina pe final o victorie de palmares, însă deși au beneficiat in ultimele 15 de o superioritate numerică, nu au reușit să marcheze golul decisiv.

Tiberiu Negrean (4 goluri) si Mihnea Gheorghe (3 goluri) s-au făcut remarcati din tabara oradenilor.

Waspo Hannover va juca mai departe in grupele Ligii Campionilor, in timp ce CSM Digi Oradea va continua parcursul european in Len Euro Cup. Celelalte echipe care vor juca in sferturile de finala sunt: Posillipo (ITA), Canottieri (ITA),  SM Verona (ITA), BVSC (HUN),  FTC (HUN), Jadran Herceg Novi (MNE) si Primorje (CRO).

Tragerea la sorti a sferturilor de finala ale Len Euro Cup  va avea loc luni, 14 noiembrie la Roma. Meciurile se vor desfasura in zilele de 30 noiembrie (turul) si 10 decembrie (returul).