Olanda a obtinut a doua victorie in grupa B a turneului preolimpic de la Trieste. In primul meci al zilei, batavii au invins pe Kazahstan cu 8 la 5. Decisiv a fost primul sfert in care echipa lui Robin van Calen a marcat trei goluri fara sa primeasca niciunul, Olanda reusind sa pastreze avantajul pana la finalul jocului.

In al doilea joc al zilei, Spania s-a impus cu 10 la 5 in fata Germaniei. Ibericii s-au vazut condusi cu 2 la 1 la pauza mare dupa doua reprize in care nu au gasit solutii sa depaseasca apararea nemtilor. In plus au ratat doua penalty-uri prin Molina si Echenique. Spania a reusit abia pe finalul sfertului trei sa preia conducerea pe tabela de marcaj, prin golul lui Molina (4-5). Nossek egaleaza situatia pe tabela de marcaj la inceputul ultimei reprize insa jucatorii lui Gabriel Hernandez s-au dezlantuit si profitand si de greselile din apararea nemtilor au punctat de cinci ori consecutiv. Rezultat final 10-5 pentru Spania. Cel mai bun marcator de la invingatori a fost Molina cu 4 goluri.

Canada a produs socul zilei. Echipa antrenata de Pino Porzio a terminat la egalitate cu Ungaria, scor 14-14, gratie colului marcat de Conway  cu 5 secunde inainte de fluierul final. Nord americani au fost condusi cu 4 la 1 in primul sfert dar au intors rezultatul in repriza a doua prin dubla lui Graham (5-4). Jocul a continuat sa fie echilibrat pana la finalul reprizei a treia, La 10-10, Szivos si Manhercz cu o dubla o duc din nou in avantaj pe Ungaria. La 14-11 pentru Ungaria, Constantin-Bicari, inscrie al 4-lea sau gol apoi, cu 43’’ inainte de fluierul final, Graham transforma un penalty si apropie echipa sa la un gol de adversari. Apoi Harai face un contrafault si Canada mai are 21 seconde de posesie, primeste o superioritate numerica si Conway stabileste scorul final.

Rusia a obtinut de asemenea prima victorie in grupa A. Jucatorii antrenati de  Shagaev au invins Slovacia cu 7 la 4 dupa ce au dominat primul si ultimul sfert, ambele fiind castigate cu 2 la 0.

Ultima partida a zilei a adus o noua victorie Italiei. De data aceasta echipa antrenata de Sandro Campagna a castigat la scor in fata Africii de Sud, cu 22-3. Italia va intalni maine Spania in cel mai important meci in grupa B.

Kazahstan – Olanda  5-8 (0-3, 2-2, 2-2, 1-1)

Kazahstan: Shmider 2, Gubarev 1, Pilipenko 1,  Ukumanov 1

Olanda: Gielen 3, Lindhout 3, Frauenfelder 1, Winkelhorst 1