Canada a deschis ziua cu un succes in fata Rusiei. Echipa pregatita de italianul Pino Porzio s-a impus la limita, cu 7 la 6. Condusa cu doua goluri la inceputul reprizei a patra (6-4), Canada a inscris trei goluri consecutive, ultimul semnat de Justin Boyd cu 22 de secunde inainte de fluierul final.

Tot in grupa A, Ungaria a invins, asa cum era de asteptat, pe Franta cu 13 la 7. Aproapedjumatate din golurile echipei lui Tibor Benedek au fost marcate in primul sfert (6-0) diferenta decisiva in economia jocului. Printre cei mai buni marcatori de la invingatori au fost capitanul Daniel Varga si Marton Vamos.

Surpriza zilei a fost produsa de Olanda, care a invins pe una dintre favoritele grupei B, Spania cu 7-5. Olandezii au aratat pe parcursul jocului o aparare solida, ibericii nereusind sa inscrie timp de doua reprize (sfertul 2 si 3) iar din superioritate numerica nu au punctat decat de trei ori din 10 ocazii.

Tot in grupa B, Germania a facut scorul zilei. Echipa lui Weissinger a invins categoric pe Africa de Sud, cu 23 la 4 si s-a instalat pe primul loc in clasament.

Favorita principala a grupei B, Italia a castigat fara probleme ultima intalnire a zilei. A trecut de Kazahstan cu 14 la 3.