Liga Europeana de natatie (LEN) a comunicat oficial calendarul competitional pentru noul sezon al cupele europene: Champions League si Euro Cup. Romania va avea doua reprezentante in cea mai importanta competitie intercluburi, Liga Campionilor.

Asa cum am mai anuntat campioana Romaniei, Steaua Bucuresti va participa  in premiera, in grupele Champions League, in timp ce vicecampioana CSM Oradea va evolua direct in turul doi preliminar.

Maine, la Novi Sad, va avea loc tragerea la sorti a grupelor din turul I preliminar al Ligii Campionilor (masculin) si Euro Cup (masculin).

CHAMPIONS LEAGUE – masculin

Etapa I – Primul tur preliminar

Se va juca in perioada 15 – 17 septembrie. 13 echipe vor fi impartite in trei grupe de cate 4 sau 5 echipe, turneele urmand a se desfasura la Banja Luka (Bosnia-Herțegovina), Strasbourg (Franta) si Tel Aviv (Israel). Primele doua clasate din fiecare grupa va merge mai departe in turul doi preliminar. Tragerea la sorti pentru aceasta faza a competitiei va avea loc maine (19 august) la Novi Sad (Serbia).

In urne vor fi maine urmatoarele echipe:

Banja Luka (BIH), Mornar Split (CRO), CN Terrassa (ESP), Strasbourg ASTT (FRA), ANC Glyfada (GRE), OSC Budapesta (HUN), ASA Tel-Aviv (ISR), CC Napoli (ITA), Jadran Herceg Novi (MNE), CF PORTUENSE (POR), Sintez KAZAN (RUS), Galatasaray ISTANBUL (TUR), Enka Sport ISTANBUL (TUR).

 

Etapa a II-a Turul doi preliminar 
Faza a doua a preliminariilor se va desfasura in perioada 29 septembri – 1 octombrie.
Echipelor calificate din prima faza se vor alatura urmatoarele formatii:

Mladost Zagreb (CRO), CN Marseille (FRA), ASC Duisburg (GER), Vouliagmeni NC (GRE), ZF Eger (HUN), AN Brescia (ITA), UZSC Utrecht (NED), CSM Oradea (ROU), Spartak Volgograd (RUS), VK Vojvodina Novi Sad (SRB), CN Sabadell (ESP).

Echipele vor fi impartite in patru grupe (una dintre ele cu 5 echipe). Primele doua clasate din fiecare grupa se califica in play-off.

Turul 3 – Play-off 
Se joaca tur – retur in zilele de 14 si 18 octombrie (sferturi de finala). 4 echipe se califica in grupele principale.

Preliminari – grupele principale
Din 25 octombrie vor intra in competitie si echipele care au primit wild-card:
Jug Dubrovnik (CRO)
ON Nice (FRA)
Spandau 04 (GER)
Waspo Hannover (GER)
Olympiakos Pireu(GRE)
Szolnoki Vizilabda SK (HUN)
Pro Recco (ITA)
AZC Alphen (NED)
Steaua Bucuresti (ROU)
Dinamo Moscova(RUS)
VK Partizan Belgrad (SRB)
CNA Barceloneta (ESP)

EURO CUP – masculin 

Maine, la Novi Sad, va avea loc si tragerea la sorti a meciurilor din primul tur de calificare din Euro Cup. Turnele se joaca intre 29 septembrie si 1 octombrie 2017.

 

In urna vor fi echipele:

Jadran Split (CRO), CN Mataro (ESP), Montpellier (FRA), Paix D’Aix (FRA), Potsdam (GER), Hannover (GER), FTC Budapesta (HUN), Miskolc (HUN), Verona (ITA), Primorac Kotor (MNE), Amersfoort (NED), Shturm Chechov (RUS), Hornets Kosice (SVK).

EURO LEAGUE feminin

Primul tur de calificare se desfasoara in perioada  1 – 3 decembrie 2017

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here