In semifinala dintre Primorje si Mornar Split, formatia din Rijeka a confirmat statutul de favorita si s-a impus clar, cu 13 la 3. Primorje a dominat de la un capat la altul intalnirea, la pauza mare diferenta fiind de 5 goluri (7-2). Printre marcatori la gazde s-a aflat si Cosmin Radu, cu o reusita. Partida a consemnat si revenirea in apa, după aproape trei luni de absenta. a lui Sandro Sukno.

In cea de-a doua semifinala, Mladost a produs surpriza si s-a impus la Dubrovnik in fata lui Jug cu 11 la 10. Formatia din Zagreb a inceput bine meciul cu un prim sfert incheiat in avantaj (2-3), insa Jug a intors pina la pauza mare rezultatul (7-6). Mladost a facut un sfert al treilea excelent si a preluat controlul jocului dupa ce a marcat patru goluri primind unul singur (8-10). Chiar daca finalul a fost  mai echilibrat, Mladost a stat bine in aparare si a reusit sa se impuna la limita.  Meciurile cu numarul doi din semifinale sunt programate sambata 26 aprilie.