Dupa un prim sfert echilibrat in care s-a inscris cate un gol de fiecare parte, Primorje a dominat urmatoarele opt minute de joc si a trecut la conducere pe tabela de marcaj la pauza mare (3-5). Oapsetii au reusit sa pastreze diferenta si inainte de ultima parte (5-7) ba chiar dupa doua minute jucate in ultima repriza au ajuns la un avantaj de +3 prin reusita lui Petrović (5-8).  Din acel moment Primorje nu a mai reusit sa puncteze, in timp ce gazdele au recuperat cele trei goluri si au trimis meciul la loviturile de departajare.

De la formatia din Rijeka  Xavi Garcia (de doua ori) si Sandro Sukno au ratat executiile, in timp ce de la gazde doar Paulo Obradovic si Aaron Younger nu au inscris loviturile de departajare.

Finala se va muta pentru meciul trei la Rijeka.

Campionatul Croatiei
Play-off

Finala

Meciul 2
Sambata, 09 mai

Jug Dubrovnik – Primorje Rijeka  13-12 (1-1, 2-4, 2-2, 3-1; 5-4)

Jug: Paulo Obradovic 3, Miho Bošković 2, Loren Fatovic 1, Andro Bušlje 1, Nicolas Constantin Bicari 1.

Primorje: Antonio Petrović 3, Cosmin Radu 2, Ivan Krapić 1, Xavi Garcia 1, Ivan Buljubašić 1.

Penalty-uri: Petar Muslim (P) 8-9,  Miho Bošković (J) 9-9, Xavi Garcia (P) ratat, Paulo Obradovic (J) ratat, Anđelo Šetka (P) 9-10, Aaron Younger (J) ratat, Marko Elez (P) 9-11, Loren Fatovic (J) 10-11, Sandro Sukno (J) ratat, Marko Ivankovic (J) 11-11, Petar Muslim (P)11-12, Miho Bošković (J) 12-12, Xavi Garcia (P) ratat, Paulo Obradovic (J) 13-12