„Setterosa” a invins Grecia cu 11 la 9 dupa executarea loviturilor de departajare si s-a calificat in semifinalele europenelor. Italiencele au fost mereu in avantaj pe parcursul meciului, au codus cu 6-4 la inceputul sfertului trai si cu 7 la 6 cu doua minute inainte d efluierul final. Asimaki a inscris insa in ultima secunda golul egalizator si a trimis meciul la penalty-uri.

Italia va intalni in semifinale Olanda in timp ce in cealalta partida adversare vor fi vicecampioana olimpica, Spania si Ungaria. Gazdele au ajuns in penultimul act dupa ce au invins Rusia cu 11-7. Ungaria a inceput foarte bine partida si la jumatatea meciului avea deja avantajul de 4 goluri pe tabela de marcaj (6-2).

In meciul pentru locurile 7-8, Franta a invins Marea Britanie cu 8 la 5 si a evitat astfel ultimul loc de la europene.