Reprezentativa tarii gazda a Campionatului Mondial, Rusia, va continua sa joace la Kazan pentru locul 13 dupa ce duminica a invins la penalty-uri pe China cu 14 la 11. China a trimis meciul in prelungiri dupa un gol inscris in ultima secunda de Tao Dong (10-10). La penalty-uri, antrenorul Rusiei a schimbat portarul trimitandu-l in apa pe Victor Ivanov care a aparat doua penalty-uri. Rusia va intalni mai departe, in meciul pentru locul 13, pe Japonia care a dispus de Argentina cu 14 la 6.

Italia a obtinut prima biletele pentru sferturile de finala dupa ce a trecut clar de Canada in meciul din optimi cu 8 la 2. Mai departe echipa lui Sandro Campagna va juca impotriva campioanei en-titre, Ungaria.

SUA a ajuns de asemenea in sferturi in urma victoriei cu 7 la 3 in fata Braziliei. Pentru reprezentativa antrenata de Dejan Udovicic urmeaza confruntarea cu Serbia pentru intrare in careul de asi al competitiei.

Muntenegru s-a calificat si ea intre primele opt echipe ale competitiei. A avut insa un inceput mai greu in meciul cu Kazahstanul care a condus in sfertul doi cu 4 la 2. Mladjan Janovic&Co au reusit sa revina in joc si sa egaleze pe tabela de marcaj pana la pauza mare (5-5) pentru ca in a doua jumatate a meciului sa preia conducerea si sa isi asigure o victorie confortabila, la patru goluri diferenta. 12-8 scor final si pentru Muntenegru urmeaza sfertul de finala impotriva Croatiei.

Australia a completat tabloul sferturilor dupa ce a trecut in ultimul meci al zilei de Africa de Sud cu 17-1. Jucatorii lui Elvis Fatovic vor intalni in sferturi revelatia competitiei, Grecia.