Croatia a fost prima echipa care s-a calificat in semifinalele Campionatului Mondial de la Kazan. Favoriti la castigarea titlului, croatii au dominat categoric intalnirea cu Muntenegru pe care a invins-o cu 10-4. In penultimul act, campioana olimpica va intalni pe revelatia competitiei, Grecia.
Reprezentativa elena a invins in sferturi pe Australia cu 12-11 dupa loviturile de departajare si ajuns astfel din nou in careul de asi la mondiale dupa 10 ani. In 2005 Grecia obtinea medala de bronz la Montreal.

Italia a eliminat din lupta pentru medalii pe campioana en-titre, Ungaria. Jucatorii lui Alessandro Cmpagna au obtinut o victorie la limita, cu 8 la 7, dupa ce au reusit sa intoarca jocul in favoarea lor in partea a doua a meciului. Ungurii au condus ostilitatile in prima jumatate a partidei la pauza mare (4-3) si chiar au avut doua goluri in fata la inceputul reprizei a treia (5-3). Italienii au echilibrat insa meciul inainte de ultima pauza dupa reusitele lui Pietro Figlioli  si Stefano Luongo (5-5). La reluarea jocului echilibrul s-a pastrat dupa ce ambele echipe au mai punctat cate o data pentru ca apoi Francesco di Fulvio si Stefano Luongo sa duca Italia la doua goluri in fata. Norbert Hosnyansky a punctat pentru 7-8 cand mai erau trei minute de jucat din meci insa Ungaria nu a reusit sa mai inscrie niciun gol pana la finalul partidei.

Italia va intalni in semifinale pe Serbia. Echipa lui Dejan Savic a fost condusa la inceputul meciului de SUA cu 2 la 0 dar a reintrat in meci dupa 4 goluri consecutive (4-2). Serbia a pastrat avantajul de doua goluri si la pauza mare dupa ce ambele echipe au punctat de cate trei ori fiecare in repriza a doua (7-5). Campioana europeana a dominat apoi clar a doua jumatate a meciului si, dupa 9-6 la finalul sfertului trei, a marit diferenta la 5 goluri pe tabela de marcaj pana la finalul partidei. Scor final 12-7. Centrul Dusko Pijetlovic  a fost cel mai bun marcator al meciului cu 4 reusite.

Canada va juca impotriva Braziliei pentru locul 9 de la Campionatul Mondial. In meciurile pentru locurile 9-12, Canada a dispus de Kazahstan cu 9-7 in timp ce echipa antrenata de Ratko Rudic a castigat cu 16 la 5 partida cu Africa de Sud.

Locul 13 a revenit Japoniei, care a castigat in fata gazdei competitiei, Rusia, cu 13 la 9, in timp ce China a evitat ultima pozitie de la Mondiale dupa ce a invins pe Argentina cu 16-9 in meciul de clasament pentru locul 15.