Germania a dominat prima parte a meciului cu olandezii, dupa doua reprize avand un avantaj de doua goluri (4-2). Dupa un al treilea sfert echilibrat, in care ambele echipe au marcate cate doua goluri fiecare, Olanda a dominat ultima repriza, insa nu a putut recupera decat un gol, fiind invinsa cu 6 la 5, Franta a terminat pe locul trei. In meciul pentru medaliile de bronz, francezii au invins Turcia cu  6 la 5.

Din grupa A disputata in Malta, merg la turneul final Grecia, Romania, Slovacia si Ucraina. La Campionatul European vor mai participa Georgia (tara gazdă), , Serbia, Italia, Ungaria, , Croaţia şi Spania (primele 7 clasate la europeanul de  sub 17 de anul trecut). Turneul final va avea loc la  (Georgia), în perioada 24-31 august.

Campionatul European de Juniori sub 19 ani (Tbilisi, Georgia)

24-31 August, 2014