Meci nebun la Oradea, unde Steaua a jucat din nou cu titlul pe masă în cea de a 4-a confruntarea finale Superligii Nationale. CSM Digi Oradea a făcut față presiunii și s-a impus cu 11-10 la penalty-uri și a egalat situația la general. Titlul se va decide în al 5-lea meci, care va avea loc vineri, 28 mai, în Capitala.

Ros-albastrii au fost la un meci distanță de a castiga dupa 10 ani titlu de campioană a României însă jucatorii lui Kalman Kadar au oferit o replică de orgoliu și au reușit să egaleze situația la meciurile directe.

Campioana ultimelor 9 editii a fost condusă aproape tot meciul. Dupa un prim sfert echilibrat in care s-a inscris cate un gol de fiecare parte, Steaua a trecut in avantaj. Cristian Călin şi Djordje Filipovic au adus-o în avantaj pe Steaua, scorul la pauza mare fiind stabilit de Dusan Markovic (2-3).

La reluarea jocului, roş-albaştrii s-au desprins chiar la doua goluri de adversari (2-4 si 3-5) dar oradenii au reusit sa restabileasca egalitatea inainte de ultima repriza. Steaua a condus de doua ori si in sfertul al 4-lea dar de fiecare data Ramiro Georgescu a restabilit egalitatea. A fost 7-7 la finalul timpului regulamentar de joc, astfel că s-a trecut la penalty-uri pentru stabilirea câştigătoarei. Dragos Stoenescu a parat aruncarea lui Dusan Markovic, dar si steliştii Diaconu şi Teohari au ratat. Golul victoriei lui CSM Digi Oradea a fost marcat de Vojislav Cupic.

Meciul decisiv al finalei se va desfăşura vineri 27 mai, în bazinul din Complexul Sportiv Ghencea..

Superliga Nationala

Finala

Meciul 1 – sambata 14 mai
CSA STEAUA BUCURESTI – CSM DIGI ORADEA 9-8 (2-3, 3-2, 1-2, 3-1)

Meciul 2, duminica 15 mai
CSA STEAUA BUCURESTI – CSM DIGI ORADEA 7-5 (1-1, 2-1, 0-1, 0-0; 4-2)

Meciul 3, luni 23 mai

CSM Digi Oradea – CSA Steaua Bucuresti 7-4 (2-0, 0-2, 1-2, 4-0)

Meciul 4, marti 24 mai

CSM Digi Oradea – CSA Steaua Bucuresti 11-10 (1-1, 1-2, 3-2, 2-2;4-3)

CSM Digi: Gojko Pijetlovic, Roland Szabo, Tiberiu Negrean 3, Dusan Markovic, Mihnea Chioveanu 1, Alex Popoviciu, Ramiro Georgescu 4, Vojslav Cupic 1, Gheorghe Dunca, Mihnea Gheorghe 2, Bogdan Remes, Dorin Crețu, Viktor Kovats. Antrenor: Kadar Kalman

Steaua:  Dragos Stoenescu, Djordje Filipovic 2, Petru Ianc, Nicolae Diaconu 1, Daniel Teohari 1, Andrei Busila, Nikola Murisic 4, Ivan Krizman 1, Pavel Popescu 1, Alexandru Ghiban, Dimitri Goanta, Mihai Dragusin, Cristian Calin 1. Antrenor: Andrei Iosep

Arbitrii: Nenad Peris si Dragan Stampalija

Loviturile de departajare: Murisic (Steaua) 7-8; Negrean (CSM) 8-8; Filipovic (Steaua) 8-9; Mihnea Gheorghe (CSM) 9-9; Krizman (Steaua) 9-10; Markovic (CSM) ratat; Diaconu (Steaua) ratat; R. Georgescu (CSM) 10-10; Teohari (Steaua) ratat; Cupic (CSM) 11-10

Superioritati: CSM 13/4 si Steaua 8/0

Penalty-uri: Steaua 1/1