Jug a facut pasul in semifinale dupa ce a invins pe Olympiakos cu 11 la 8 in primul sfert de finala. Detinatoarea trofeului va intalni in penultimul act pe Recco, intr-o reeditare a semifinalei de anul trecut. Jug si Recco s-au mai intalnit in acest sezon in grupele Champions League iar formatia italiana s-a impus fara probleme in ambele partide (8-11in deplasare si 9-5 pe teren propriu).

Spectatorii care au venit sa urmareasca prima partida a zilei a avut parte de un joc spectaculos pe masura piscinei in care se disputa meciurile din Final Six.

Startul meciului  a apartinut croatilor, care mai intii deschid scorul prin Obradovic, apoi se apara perfect si blocheaza centrii adversarilor punand in dificultate atacul echipei lui Vlachos. Jug mai inscrie o data pe contraatac prin Loren Fatovic si apoi din superioritate numerica prin Jokovic (3-0). Olympiacos reuseste sa inscrie primul gol prin Kolomvos cu 35 ” inainte de pauza, stabilind si scorul dupa prima repriza.

Sfertul al doilea nu aduce nicio schimbare in jocul elenilor in schimb croatii obtin doua penalty-uri, ambele transformate de Perrone si Jug ajunge sa conduca cu 5 la 1 pe tabela de marcaj. Diferenta chiar se mareste iar diferenta o fac portarii: Bijac este de netrecut in timp ce Pavic, fara sustinerea coechipierilor, nu este intr-o zi buna. La jumatatea meciului Jug a condus cu 7 la 2 si toata lumea se astepta la o victorie la pas a croatilor. Nu a fost sa fie asa pentru aca in sfertul al treilea Olympiakos reuseste sa egaleze la 7, dupa ce inscrie 5 goluri in mai putin de 5 minute.

Vjeko Kobescak reuseste insa sa isi trezeasca jucatorii si sa-i faca sa depaseasca momentul de black-out cu un time-out. Xavi Garcia, inscrie de doua ori consecutiv readucand linistea pe banca lui Jug, iar Vrlic stabileste scorul inainte de ultima repriza (10-7). Jug gestioneaza bine avantajul in ultima parte si se impune in cele din urma cu 11 la 8.

Vjekoslav Kobescak (antrenor Jug Dubrovnik): „Nu a fost deloc usor sa ne pregatim pentru Final Six in ultimele doua -trei saptamani. Ieri si astazi a fost mult mai usor pentru ca am incercat sa ne relaxam si am asteptat cu incredere acest meci. Am studiat foarte bine pe Olympiakos si am aratat asta in primele doua sferturi.. Am avut si un pic de noroc pentru ca principalii lor om de gol nu au fost in forma din cauza accidentarilor. Nimeni nu se astepta ca diferenta sa fie atat de mare in prima jumatate apoi nu este un lucru obisnuit sa ai un avantaj de 5 goluri in fata unei asemenea echipe si nu am stiut sa gestionam acets lucru. Dar am iesit din acea situatia datorita lui Xavi Garcia care a reusit sa ne readuca la conducere pe tabela de marcaj. Sunt foarte fericit pentru echipa mea. Inca suntem detinatorii trofeului si impotriva lui Recco vom incerca sa facem totul pentru a castiga.”