Partida dintre Brescia si Eger a stat sub semnul echilibrului pana in ultimul sfert cand formatia maghiara s-a desprins. Eger a deschis prima scorul prin Harai si tot el a egalat la 2 dintr-o superioritate numerica, dupa doua plusuri transformate de Nora si Paskovic. Primul sfert se termina 2 la 2 pentru ca in repriza a doua sa se isncrie cate un gol de ambele parti: Nora si Cuckovic (din om in plus).

Brescia nu gaseste solutii pentru a depasi apararea adversa, fiind dominata fizic de jucatorii lui Eger. Jucatorii lui Bovo au ratat si singurul om in plus obtinut in timp ce Eger din trei inscrie o data prin Erdelyi (4-3).Formatia maghiara nu reuseste totusi sa se si desprinda, Muslim aducand din nou egalarea pe tabela de marcaj: 4-4.

Jocul nu se schimba nici in ultimul sfert iar cel care rupe echilibrul este Vapenski care il invinge pe Del Lungo si isi aduce din nou echipa in avantaj. Brescia nu inscrie din superioritate numercica in schimb Harai nu greseste si Eger ajunge la +2.

Cu 2’58’’  inainte de finalul partide Muslim este eliminat pentru brutalitate, portarul Del Lungo apara insa penalty-ul executat de Erdelyi, dar pentru Brescia, in inferioritate numerica, este imposibil sa revina in joc astfel ca Eger se impune cu 6-4 si face pentru prima data pasul in semifinale. Iar urmatoarea adversara va fi  Szolnok

Brescia va juca vineri cu Olympiacos pentru locurile 5-6.

Boris Vapenski (jucator Eger): „Nu golul meu a fost cel mai important moment din meci. Cred ca apararea noastra a functionat foarte bine si cred ca asta a decis soarta partidei. Daca jucam in aparare asa cum am facut-o astazi cred ca putem face orice aici in Final Six. Sunt foarte mandru de cum a jucat echipa noastra. Era obiectivul nostru sa ajungem pana in semifinale si sa dam tot ce se poate pentru a ajunge pana in finala. Eger – Szolnok este de mult timp un derby in Ungaria. Publicul de aici poate fi fericit pentru ca in finala va ajunge cu siguranta o echipa din Ungaria. Sper ca vom vom fi noi dar Szolnok este echipa favorita. Ne-au invins atat in Cupa cat si in campionat asa ca au un avantaj in fata noastra, dar si noi avem atuurile noastre si putem sa ii invingem”.

Final Six

Joi 25 mai

Sferturi de finala

Eger – Brescia 6-4 (2-2, 1-1, 1-1, 2-0)

Eger: Branislav Mitrovic, Daniel Angyal, Adam Decker,  Uros  Cuckovic 1, Norbert Hosznyaszky, Balint Lorincz, Milos Cuk, Gergo Kovacs 1, Balazs Erdelyi, Boris Vapenski 1, Krisztian Bedo, Balazs Harai 3, Boldizsar Csiszar. Antrenor: Norbert Dabrowski

Brescia: Marco Del Lungo, Stefano Guerrato, Christian Presciutti, Sava Randelovic, Vjekoslav Paskovic 1, Edoardo Manzi, Petar Muslim 1, Alessandro Nora 2,  Nicholas Presciutti, Zeno Bertoli, Nemanja Ubovic, Christian Napolitano, Stefano Morretti. Antrenor: Alessandro Bovo

Arbitrii: PUTNIKOVIC Vojin si SCHWARTZ Matan

Superioritati numerice: Eger 4/12 si Brescia 2/7.

Penalty-uri: Eger 0/1.

Nota: In ultima repriza, cand mai erau de jucat 2’58” din meci, Muslim a fost eliminat pentru brutalitate.