Eger a inceput mai bine partida de la Budapesta si a deschis scorul prin centrul Krisztián Bedő, insa gazdele au reust sa egaleze pana la prima pauza prin Bence Fülöp. Sfertul doi a decis practic soarta partidei. Balázs Erdélyi a adus echipa oaspete din nou in avantaj in timp ce pentru Honved a punctat inca o data Fülöp. Apoi, Eger a reusit sa se distanteze la trei goluri de adversari. Uros Cuckovic, Gergely Kiss si Boris Vapenski au au marcat pentru campioana pentru ca Balázs Erdélyi sa stabileasca scorul la jumatatea meciului (3-5). La reluarea jocului cele doua echipe si-au mutat toata atentia spre aparare, astfel ca in repriza a treia nu s-a marcat niciun gol, in timp ce in ultima parte dpar gazdele au mai reusit sa puncteze, insa o singura data. Veteranul Barnabás Steinmetz a facut scorul 4-5 cu 4 minute inainte de finalul intalnirii. In ultimele minute de joc nu s-a mai intamplat nimic Eger reusind astfel sa egaleze situatia la general. Meciul decisiv se va disputa la Eger pe 25 aprilie.

In celalalt sfert de finala FTC a obtinut calificarea in finala dupa doua victorii in fata celor de la Szeged. In al doilea meci disputat la Szeged, FTC a castigat cu 10 al 8. Formatia din Budapesta a fost la conducerea jocului in permanenta. La jumatatea meciului a condus cu 5 la 1 si a avut chiar 7 la 2 pe tabela de marcaj in sfertul trei.  Aljosa Kunac, Lukas Seman si Csaba Kiss au redus din diferenta insa in ultimul  FTC a controlat jocul si a obtinut a doua victorie in fata celor de la Szeged.

FTC va juca in semifinale cu Szolnok, primul meci fiin programat saptamana viitoare.