Dupa trei reprize echilibrate, in care s-au inscris cate doua goluri pe sfert de catre fiecare echipa, Eger a dominat ultima repriza. Kovacs Gábor cu o dubla a desprins-o de adversari (6-8), Milan Aleksic a punctat pentru 7-8, dar oaspetii au inscris din nou de doua ori prin Peter Biros si Harai  Balázs. Cu doua secunde inainte de fluierul final Aleksic a marcat ultimul gol pentru Szolnok. De altfel internationalul sarb a fost cel mai bun marcator al echipei gazde, cu 4 reusite. De partea cealalta, trei jucatori au inscris cate doua goluri Batori, Biros si Kovacs. Meciul doi al finalei este programat miercuri, 12 mai, pe terenul celor de la Eger. In finala pentru medaliile de bronz, Szeged conduce cu 1 la 0 la general pe Honved, dupa ce sambata s-a impus la limita cu 7 la 6. Al doilea meci se va disputa la Budapesta pe 14 mai. Echipa lui Andrei Busila, Debrecen a incheiat campionatul pe locul 6 dupa ce a fost invinsa de Vasas cu scorul general de 2 la 1.