Cel mai interesant meci al rundei a 16-a, Szolnok- Eger, a fost echilibrat inca de la inceput. Stangaciul Boris Vapenski a deschis scorul pentru Eger in timp ce  Szolnok a replicat prin capitanul Dániel Varga, dupa care Norbert Madaras a dus scorul la 2 la 1.  Primul sfert s-a incheiat insa 2 la 2 dupa ce, cu doar cateva secunde inainte de prima pauza, Dániel Angyal a punctat pentru Eger.   La reluarea jocului, Szolnok a reusit sa se desprinda de adversari. Dániel Varga si-a trecut din nou numele pe lista marcatorilor, de doua ori, iar Stefan Mitrovic a inscris al 5-lea gol pentru Szolnok. De partea cealalta doar sarbul Milos Cuk l-a invins pe portarul gazdelor.

Sfertul al treilea a fost al oaspetilor care au reusit sa echilibreze situatia pe tabela de marcaj dupa ce au marcat de patru ori si au primit doar doua goluri (7-7). Jocul spectaculos a continuat si in ultima repriza. Dénes Varga si-a adus din nou echipa in avantaj dupa ce a transformat un penalty, in timp ce Eger a egalat rapid prin Szivós, Aleksic a dus scorul la 9-8 replica venind de la Milos Cuk, si tot Aleksic a marcat al 10-lea gol al celor de la Szolnok. Golul egalizator al lui Eger a venit de la Szivós Marton care a stabilit si scorul final, 10-10.

Campionatul Ungariei

Etapa a 16-a

Marti 3 februarie

Szolnok-Eger 10:10 (2:2, 3:1, 2:4, 3:3)

Szolnok: Decker A., Gocic 1, Madaras 1, Tóth M., Varga Dániel 3, S. Mitrovic 1, Jansik D, Vámos, Mezei, Aleksic 2, Varga Dénes 2, Kis G., Nagy V. Antrenor: Cseh Sándor

Eger: B. Mitrovic, Angyal 1, Hosnyánszky, Csuk 3, Szivós 3, Vapenski 1, Biros 1, Lőrincz Erdélyi, Bedő, Hárai 1. Antrenor: Dabrowski Norbert
Superioritati numerice: Szolnok 3/4 si Eger 1/7
Penalty-uri: Szolnok 1/2 si Eger  1/1

Miercuri 4 februarie

OSC – FTC 9-8 (2-3, 4-1, 2-3, 1-1)

OSC: Bátori 3, Salamon 3, Kayes, Gór-Nagy, Drasko Brguljan.

FTC: Marnitz G. 2, Paján, Ernyey, Katonás, Roach, Swift, Avramovic.

UVSE – Szeged 12-15 (2-3, 4-5, 3-3, 3-4)

UVSE: Dávid 3, Szatmári 2, Korényi 2, Kovács R. 2, Sélley, Tóth Z., Nagy Á.

Szeged: Varga II Zs. 3, Sánta 3, Chilkó 2, Kiss Cs. 2, Palotás 2, Seman 2, Manhercz K.

Kaposvár – KSI 7-8 (2-3, 3-1, 0-1, 2-3)

Kaposvár: Sántavy, Berta, Kovács O., Horváth B., Ronen, Parezanovic, Davie.

KSI: Miklós 3, Szabó B. 2, Hangody L. 2, Marnitz M.

Szentes –  BVSC 9-10 (0-2, 5-2, 2-2, 2-4)

Szentes: Weszelovszky 4, Dőry 2, Popovics 2, Pellei.

BVSC: Pásztor 3, Ambrus 2, Létay 2, Borsós, Kovács P., Török.

Vasas – Honvéd 7-7 (2-3, 2-2, 1-2, 2-0)

Vasas: Sedlmayer 3, Bóbis 2, Gyárfás, Hőna.

Honvéd: Illés 2, Koji 2, Kiss G., Szőke, Fülöp

Joi 12 februarie

PVSK -. Debrecen 10-8  (4-1, 1-3, 2-1, 3-3)

Clasament: 1. Szolnok 46 puncte, 2. Eger 41p, 3. OSC 39 p (15 j), 4. Honved 32p, 5. FTC 31 p, 6. Szeged 24 p (15j), 7. BVSC 21p (15j), 8.Vasas 19 p, 9.Debrecen 15p, 10. Kaposvár 15p (15j),  11. KSI 13 p, 12.PVSK 13 p, 13. UVSE 10 p, 14. Szentes 6 p