CSS Nr 1 este noua campioana nationala la Junioare. Tinerele bucurestence au invins ,in meciul decisiv pentru titlu, pe Crisul Oradea cu 12 la 9.
CSS Nr 1 a inceput mai bine partida si dupa primul sfert a condus cu 3-1. Replica bihorencelor a venit in repriza a doua in care au punctat de 4 ori si au fost depasite o singura data in aparare, astfel ca la pauza mare au avut un gol avans pe tabela de marcaj (4-5).
Jucatoarele lui Andrei Stoicut au dominat a doua jumatate a intalnirii. Dupa sfertul al treilea au trecut din nou la conducere, de data aceasta cu doua goluri (8-6) iar in ultima parte au marit diferenta cu inca un gol. 12-9 pentru CSS Nr 1 care a cucerit astfel primul titlu national la junioare.
Andrei Stoicut (antrenor CSS Nr 1): „Am muncit foarte mult pentru acest titlu. Este rezultatul munci fetelor pe parcursul a trei ani de cand ne luptam cu Oradea. De mult timp nu a mai ajuns un titlu la clubul nostru, la CSS 1. Diferenta in meciul de astazi a facut-o pregatirea fizica. fetele s-au antrenat foarte mult si cred ca acest lucru s-a vazut in joc. Sunt si mai mici de varsta, au jucat cu adversare mai mari decat ele, colegele lor de la Oradea sunt mai mari, asa ca singura noastra sansa ca sa puteam castiga era pregatirea. Sa muncim mai mult, pentru ca talie nu au peste ele si nici forta, ar trebuiau sa fie mult mai rapide si sa se miste foarte mult in apa si acesta cred ca a fost atuul nostru in finala”.
Claudia Pilica (capitan CSS Nr 1): „Suntem foarte bucuroase ca am reusit sa castigam acest titlu, dupa atata munca era meciul decisiv pentru noi si am reusit sa ne mobilizam sa fim o echipa si sa castigam meciul. Cred ca ne-am dorit foarte mult si ne-a ajutat foarte mult si faptul ca am jucat acasa, galeria, toata lumea ne-a sustinut. Este un titlu pe care l-am adus dupa mult timp clubului nostru si suntem foarte mandre ca am putut aduce clubul atat de sus.”
Ziiua a inceput cu jocul dintre Torpi Tg Mures si Rapid, care a decis ocupanta ultimei pozitii de pe podium. Formatia din Tg Mures s-a impus la limita, cu 6-5 si a incheiat astfel competitia pe locul 3.
La finalul turneului a avut loc ceremonia de premiere. Cea mai buna marcatoare a fost Nicolett Laboncz de la Crisul, oradeanca fiind premiata de handbalistul Alin Sania. Premiul pentru cea mai buna jucatoare a finalei a revenit Anei Serbanescu de la CSS Nr 1.
Campionatul National de Junioare
Turneaul III – bazinul Tolea Grintescu (Floreasca) – 13-15 mai
Etapa a V-a – duminica 15 mai
Torpi Tg Mures – Rapid 6-5 (0-2, 2-0, 3-0, 1-3)
Torpi: Szeghalmi 3, Nonea 3
Rapid: Olteanu 2, Diaconu 2, Lazar 1.
CSS Nr 1 – Crisul Oradea 12-9 (3-1, 1-4, 4-1, 4-3)
CSSNR 1: Serbanescu 4, Mihaila 2, Pilica 2, Itul 1, Crismaru 1, Popescu 1, Vilcu 1
Crisul: Laboncz 3, Antonia Vidican 2, Oana Vidican 1, Siucigan 1, Bonca 1, Caba 1.
Arbitrii: Radu Matache si Cosmin Baidoc
Chisinau  a stat
Clasamnet: 1. Css 1 Bucuresti 33 p; 2.Crisul Oradea 30 p;  3.Torpi Tg.Mures 12 p; 4.Rapid Bucurest 8 p; 5 Chisinau 5
Premii speciale:

Cel mai bun portar – Carolina Braghis (Victoria Chisinau)

Cea mai buna marcatoare – Nikolett Laboncz (Crisul Oradea)

Cea mai tehnica jucatoare – Brianna Mihaila (CSS NR 1)

MVP – finala mica – Iulia Nonea (Torpi)

MVP – finala: Ana Serbanescu (CSS NR 1)

Cel mai bun antrenor – Eduard Rusu (Rapid)

Cele mai de perspectiva junioare: Dana Tutunaru (Victoria Chisinau); Adriana Orza – (Torpi); Alina Olteanu (Rapid); Brigita Sucigan (Crisul Oradea); Adina Vilcu (CSS NR 1).