CSM Oradea a obtinut a treia victorie in turneul de la Focsani. Vicecampioana Romaniei a trecut cu 20 la 6 de Crisul, Vlad Georgescu (7 goluri) fiind cel mai bun marcator al intalnirii.

Tot in etapa din aceasta dimineata, Dinamo a inregistrat al 3-lea succes. A invins cu 23 la 7 formatia Poli Cluj. David Bota a marcat 4 goluri pentru bucuresteni, la fel si Cristian Schill pentru clujeni.

Cel mai echilibrat meci le-a adus fata in fata pe Sportul si Rapid. Dupa o prima repriza echilibrata (3-3), „studentii” au intrat cu un gol avantaj la pauza mare (7-6) iar „giulestenii” au egalat inainte de ultimele 8 minute de joc (9-9). Rapid s-a desprins in ultima repriza castigand la o diferenta de 3 goluri (14-11)

Turneul de la Focsani continua astazi cu meciurile etapei a 5-a. Primul meci va incepe la ora 17.00

Superliga Nationala 2020/2021

Faza I – Turneu I

Focsani 7-11 octombrie

Programul si rezultatele meciurilor

Ziua a IV-a, vineri 9 octombrie

CSM Oradea – Crișul Oradea 20-6 (5-2, 3-0, 7-1, 5-3)

CSM Oradea: Vlad Georgescu 7,  Ilisie 6, Remes 3, Colodrovschi 2, Czenk, Kovacs

Crisul Oradea: Luncan 3, Dumitru, Barbur, S.Muresan

Arbitri: Manuel Manea si Dragos Oprea

Superioritati numerice: CSM 5/1 si Crisul 8/3

Penalty-uri: CSM 3/2  si Crisul 2/1

Politehnica Cluj – Dinamo Bucuresti  7-23  (2-4, 3-3, 0-8, 2-8)

Poli: Schill 4, Bodea, Cristian, Dragomir
Dinamo: Bota 4, Neamțu 3, Porfireanu 3, Jiganea 3, Iliescu 2,  Lutescu 2, Ghiță 2, Albu, Drăghici, Mihai, Sachetti.
Arbitri: Radu Matache si Paui Georgescu

Superioritati numerice: Poli 4/1   si Dinamo 8/3

Penalty-uri: Poli 1/1  si Dinamo 3/3

Nota: In minutul 4’50 din prima repriza jucatorul Camil Cristescu de la Poli Cluj a fost eliminat cu drept de inlocuire pentru proteste.

Sportul Studentesc – Rapid  11-14 (3-3, 4-3, 2-3, 2-5)

Sportul: Călin 3, Ianc 3, Pandelea 2, Klutsch 2, Gorea

Rapid:  Crăiniceanu 3, Constantinescu 3, Matei 3, Buică 2, Baltean 2, Iulian Radoi

Arbitri: Mihai Balanescu si Mihnea Alexandrescu

Superioritati numerice: Sportul 11/4  si Rapid 9/5

Penalty-uri: Sportul 4/4

Steaua Bucuresti a stat

Clasament: 1. CSM Oradea 9p (3j), 2. Steaua 9p (3j), 3. Dinamo 9p (4j), 4. Rapid 6p (4j); 5. Sportul 3p (3j); 6. Crisul 0p (4j), 7. Poli 0p (3j)