CSM Oradea a invins, la Brasov, cu 8-7 echipa Corona Sportul Studentesc, in al doilea meci al semifinalei Superligii Nationale si conduce cu 2 la 0 la general.

La fel ca si in primul joc, gazdele au marcat primele două goluri ale partidei prin Balakirev si Vlad Georgescu, dar CSM a reacționat și a egalat inainte de prima pauză dupa reusitele japonezului Yusuke Inaba.

Tabela de marcaj a ramas neschimbata pana la pauza mare, ambele echipe ratand cateva ocazii bune de a marca.

In sfertul al treilea CSM-ul a preluat conducerea prin golul lui Robert Gergelyfi, gazdele au restabilit egalitatea dupa un penalty transformat de Josip Jerkovic si tot el si-a adus echipa în avantaj. Repriza se incheie la egalitate dupa reusita brazilianului Grummy Guimaraes (4-4).

In ultima repriza, Corona Sportul Studențesc trece la conducere pe tabela de marcaj după un gol marcat din superioritate numerică de Nicolae Oanta. Oradenii au replicat cu trei goluri consecutive semnate de Alex Popoviciu (din penalty), Levente Vansik si Robert Gergelyfi (5-7). „Studentii” s-au apropiat la un gol prin reusita lui Jerkovic cu două minute și jumătate inainte de final, însă Oradea mai inscrie o data prin Grummy Guimaraes care fructifica o superioritate numerică cand mai erau 1’04” din meci. Corona Sp. Stud s-a mai apropiat o data la un gol prin reusita lui Balakirev, care a inscris cand mai erau 51 secunde de jucat, dar oaspetii au gestionat avantajul pana la final obtinand a doua victorie din semifinala. Scor final 7-8 si scorul general a devenit 2-0 în favoarea lui CSM Oradea.

Seria se muta la Oradea. Meciul 3 se va desfășura joi, 25 aprilie, cu începere de la ora 18:00. Dacă va fi necesar, meciul 4 se va desfășura vineri, 26 aprilie, cu începere de la ora 12:00. În cazul în care va fi necesară disputarea meciului 5, acesta se va desfășura cel târziu marți, 30 aprilie, la Brașov.

În cealaltă semifinală, Steaua s-a impus cu 9 la 7 in fata celor de la Dinamo București in al doilea meci disputat tot in bazinul din Ghencea si conduce de asemenea cu 2 la 0 la general. Meciul 3 si eventual meciul al 4-lea vor avea loc in bazinul din clubului din Sos Stefan cel Mare, in zilele de 3 si 4 mai.

Semifinalele se joacă pe sistemul cel mai bun din cinci partide.

Superliga Nationala 2018-2019

Play-off, semifinale

Meciul 2: sambata, 20 aprilie

Steaua Bucuresti – Dinamo Bucuresti   9-7 (1-1, 3-2, 3-3, 2-1)

Steaua: Mihai Dragusin, Mihnea Gheorghe 3, Jere Marinic, Alexandru Vatrai, Mihnea Chioveanu 1, Andrei Prioteasa, Marios Kapotsis, Istvan Szabo, Daniel Robu. Nikita Dereviankin 1, Alexandru Ghiban 2, Dimitri Goanta 1, Marius Tic, Calin Cristian, Iulian Radoi 1. Antrenor: Andrei Iosep

Dinamo: Serban Abrudan, Radu Buica, Theodor Fiotti, Alexandru Albu, Roberto Sachetti, Andrei Draghici 1, Vlad Dragomirescu 2, Demeter Szilard, Andrei Iliescu 1, Daniel Teohari, David Bota, Ionut Vranceanu 2, A. Mihaluta, Stamislav Fornea, Peter Kari. Antrenor: George Georgescu.

Arbitrii: Radu Matache si Manuel Manea

Meciul 1: vineri, 19 aprilie

Steaua București BA – CS Dinamo București 14-7 (4-1, 4-1, 3-3, 3-2)

Scorul la general este 2 la 0 pentru Steaua

Corona Sportul Studențesc – CSM Digi Oradea  (2-2, 0-0, 2-2, 3-4)

Corona: Razvan Moraru, Josip Jerkovic 3, Vlad Georgescu 1, Andrei Neamtu, Petru Ianc, Adrian Vlasceanu, Blagoje Ivovic, Matei Lutescu, Andrei Cretu, Nicolae Oanta 1, Catalin Stan, Andrei Balakirev 2, Alexandru Simion, Vlad Tampa. Antrenor: Aurelian Georgescu

CSM Oradea: S. Zivozinovic, Vancsik Levente 1, Cristi Dobre, Nichita Ilisie, Yusuke Inaba 2, Roland Szabo, Alex Popoviciu 1, Kovats Viktor, Gergelyfi Robert 2, Ramiro Georgescu, Gustavo Guimaraes 2, Bogdan Remes, Raul Gavris, Cznek Ferenc. Antrenor: Dorin Costras

Arbitrii: Adrian Alexandrescu si Mihai Balanescu

Nota: in min. 7’35 din sfertul al treilea, Petru Ianc (Corona Sp. Stud.) a fost eliminat cu drept de inlocuire.

Corona Sportul Studențesc – CSM Digi Oradea 3-5 (2-0, 0-2, 0-2, 1-1)