Vicecampioana Romaniei a dat semne inca de la inceputul partidei ca doreste sa opreasca hegemonia Stelei in competitiile interne.

Oradenii au inceput in forta partida inscriind primele trei goluri iar la prima pauza au intrat cu un avantaj de doua goluri (4-2). Ros-albastrii au reactionat in sfertul al doilea și au trecut la conducere pe tabela de marcaj, la jumatatea meciului scorul fiind 6-5 pentru gazde.

In repriza a treia s-a inscris un singur gol, orădenii reușind să egaleze la 6 cu 0’5 secunde inainte de pauza. Steaua a revenit la conducere in ultima parte a confruntarii și s-a desprins la două lungimi (8-6), dar Ramiro Georgescu&Co nu au renunțat la lupta și au reușit să egaleze în penultima secundă a meciului prin Vlad Georgescu (8-8), care a trimis finala la loviturile de departajare.

CSM Oradea a marcat toate cele patru lovituri executate, in timp ce de la Steaua au ratat Jerko Marinic si Alexandru Vatrai.

Următoarea provocare pentru bihoreni este semifinala LEN EuroCup cu Ortigia, din Italia, Prima mansa va avea loc pe 22 februarie, la Oradea, de la ora 18.00

In finala mica CSM Corona Brasov a invins pe Dinamo cu 7 la 2.

Cupa Romaniei 2020

Vineri 14 februarie

Finala

CSM Oradea – Steaua Bucuresti 12-11 (4-2, 1-4, 1-0, 2-2; 4-3)

CSM Oradea: Gojko Pijetlovic, Vlad Georgescu 1, Yusuke Inaba 3, Nichita Ilisie, Horatiu Ilisie, Roland Szabo 1, Alex Popoviciu 2, Viktor Kovats, Silvian Colodrovschi, Ramiro Georgescu, Cristi Dobre, Bogdan Remes, Raul Gavris, Czenk Ferenk 1. Antrenor: Dorin Costras

Steaua: Mihai Dragusin, Iulian Radoi, Jerko Marinic 4, Tudor Fulea 1, Nicolae Oanta, Andrei Prioteasa, Emmanouil Solanakis, Istvan Szabo, Alexandru Gheorghe, Marios Kapotsis, Alexandru Ghiban, Dimitri Goanta 1, Marius Tic, Francescu Iudean 1, Alexandru Vatrai 1. Antrebnor: Andrei Iosep

Arbitrii: Adrian Alexandrescu si Mihai Balanescu

Superioritati numerice: Steaua 7/2  si Oradea 7/3

Penalty-uri: Steaua 1/1

Lovituri de departajare: Tudor Fulea 8-9; Alex Popoviciu 9-9; Jerko Marinic a ratat; Yusuke Inaba 10-9; Marios Kapotsis 10-10; Vlad Georgescu 11-10; Andrei Prioteasa 11-11; Roland Szabo 12-11; Alexandru Vatrai a ratat.