Campioana CSA Steaua Bucureşti şi vicecampioana CSM Oradea au obţinut duble victorii, în meciurile din etapa a 5-a a Superligii Naţionale.

CSA Steaua s-a impus clar în duelurile cu CS Rapid cu 22 la 5 (vineri)  si 22-6 (sambata) iar Tudor Fulea a fost cel mai bun marcat de la gazde, in ambele confruntari, inscriind cate 6 goluri.

La Oradea, CSM a învins-o in prima partida disputata vineri pe CS Dinamo cu 15-8, Rustamov inscriind cele mai multe goluri pentru bihoreni (5). Al doilea meci a fost mult mai echilibrat. Gazdele CSM-ul au condus cu 3-1 și 4-2, Dinamo a restabilit egalitatea,4-4, la jumătatea partidei. Bucureștenii au au preluat chiar conducerea pe tabela de marcaj (6-5) pe parcursul reprizei a 3-a, oradenii au replicat cu trei goluri consecutive pentru ca Dinamo sa egaleze la 8, inainte de ultima pauza. CSM a controlat repriza a patra si s-a impus la un gol diferenta, 11-10.

Intr-o alta dubla confruntare, Sportul Studenţesc a obtinut doua victorii cu CS Triumf: a fost 10-5 (joi) si 12-4 (vineri).