Croatia a facut prima pasul in finala dupa ce a trecut de Grecia la penalty-uri cu 15-13. Dupa un inceput echilibrat, campioana olimpica  s-a distantat de adversari prin golurile lui Luka Loncar si Sandro Sukno. Grecia reusind sa inscrie primul gol dintr-un penalty transformat de Ioannis Fountoulis. Croatii au intrat totusi cu un avantaj de doua goluri la prima pauza dupa ce Luka Bukic a punctat pentru 3 la 1. In partea a doua a intalnirii Croatia a reusit sa se distanteze la 3 goluri de adversari cand mai erau 4 minute de jucat (5-2) insa Grecia a revenit si pana la pauza mare s-a apropiat la un singur gol (5-4). Nici in partea a treia lucrurile nu a stat diferit. Croatia a condus ostilitatile si a intrat cu doua goluri avantaj la ultima pauza (8-6). Grecia nu a cedat insa si in ultima parte a echilibrat din nou jocul si chiar a reusit sa trimita meciul la penalty-uri dupa ce Kolomvos a egalat cu 27 secunde inainte de fluierul final. La loviturile de departajare cel mai bun jucator din lume din 2012, portarul Josip Pavic, a facut diferenta dupa ce a aparat sutul lui Ioannis Fountoulis.

Croatia va intalni in finala pe Serbia. Campioana europeana si castigatoarea Ligii Mondiale s-a calificat in ultimul act dupa ce a invins clar pe Italia cu 10 la 6. Jucatorii lui Dejan Savic au dominat categoric semifinala, la jumatatea meciului avand un avantaj de 6 goluri, scor 8-2. Italienii au incercat sa revina in joc in urmatoarele doua sferturi dar nu au reusit decat sa mai reduca un pic din diferenta. 10-6 scor final si Serbia va lupta pentru aurul mondial dupa 6 ani. In 2009, la Roma Serbia invingea in finala la penalty-uri pe Spania.

Kazahstan a terminat pe locul 11 competitia dupa ce a invins cu 11-7 pe Africa de Sud, in timp ce pe locul 9 a incheiat Canada. Nord americanii au trecut la penalty-uri de Brazilia cu 12-10. La finalul timpului regulamentar scorul a fost 7-7.

In meciurile pentru locurile 5-8 invingatoare au iesit doua „europene”. Mai intai, Muntenegru a castigat in fata Australiei cu 11 la 8 si si-a luat astfel revansa pentru egalul inregistrat in grupe (5-5). Jucatorii lui Ranko Perovic vor intalni mai departe, in confruntarea pentru locurile 5-6, pe Ungaria. Campioana en-titre a invins pe SUA cu 13 la 9.

2015 FINA World Championships
Kazan (RUS)

Semifinale
Joi, 6 august

Kazahstan (L M33) – Africa de Sud 11-7 (4-2, 1-2, 2-1, 4-2) – (locurile 11/12)
Kazakhstan scorers: Alexandr Axenov 7, Sergey Gubarev, Alexey Shmider, Rustam Ukumanov, Yevgeniy Medvedev.

Africa de Sud: Pierre le Roux 3, Joao de Carvalho 2, Nicholas Molyneux 2.

Canada – Brazilia 12-10 (2-2, 1-1, 2-3, 2-1; penaly-uri: 5-3) – (locurile 9/10)
Canada: Constantin Kudaba 2, John Conway 2, Nicolas Constantin-Bicari, Justin Boyd, Jarrod McElroy.

Brazilia: Adria Delgado 3, Josip Vrlic 2, Felipe Perrone, Gustavo Guimaraes.

Muntenegru -Australia (L M36) 11-8 (4-1, 1-1, 4-4, 2-2)
Muntenegru: Mladjan Janovic 4, Darko Brguljan 2, Aleksandar Radovic 2, Drasko Brguljan, Vjekoslav Paskovic, Aleksandar Ivovic.

Australia: Richie Campbell 2, Johno Cotterill 2, Aaron Younger 2, Aiden Roach, Tyler Martin.

Ungaria – SUA  13-9 (4-2, 3-2, 2-2, 4-3)
Ungaria: Balazs Harai 4, Denes Varga 3, Norbert Hosnyanszky 2, Norbert Madaras, Balazs Erdelyi.

SUA: Tony Azevedo 3, Bret Bonanni 3, Luca Cupido, Josh Samuels, John Mann.