Croatia a avut un inceput de meci foarte bun, cu trei goluri consecutive dar muntenegrenii au reusit sa echilibreze jocul in al doilea sfert (4-4 si 5-5). Croatii au intrat insa la pauza mare cun avantaj de doua goluri (5-7), diferenta care s-a pastrat si la finalul reprizei a treia. Jucatorii lui Gojkovic au incercat sa revine in ultima repriza insa Andro Buslje si  Andelo Setka cu cate o dubla fiecare, si-au dus echipa la patru goluri in fata pe tabela de marcaj.

Croatia isi asteapta acum adversara din finala, aceasta urmand a fi invingatoarea din meciul Italia – Serbia, programat de la ora 22.30 (ora Romaniei)

Muntenegru – Croatia  8-12 (3-4, 2-3, 1-1, 2-4)

Muntenegru: Scepanovic,  Dr. Brguljan 1, Paskovic, Petrovic, Da. Brguljan 3, Radovic, Janovic, Cuckovic, Ivovic 3, Sasa Misic, Klikovac, Jokic 1, Radic. Antrenor: Vladimir Gojkovic

Croatia: Bijac, Buric, Petkovic, Loncar 2, Maro Jokovic, Luka Bukic, Macan 1, Buslje 4, Sandro Sukno 1, Krapic, Andelo Setka 3,  Garcia 1,, Pavic. Antrenor: Ivica Tucak

Arbitrii: ALEXANDRESCU Adrian si PEILA Joe