Ros-albastrii au stat aproape de echipa antrenata de Chus Martin in prima jumatate a meciului. Adversarii au avut 3 la 2 dupa primul sfert, Jere Marinic-Kragic inscriind o dubla pentru stelisti. Mihnea Gheorghe a egalat la inceputul sfertului doi (3-3), echilibrul mentinandu-se pana aproape de finalul reprizei. Kapotsis a inscris pentru 4-4 iar Mihnea Gheorghe a punctat pentru 5-5. Catalanii s-au desprins insa in ultimele minute ale reprizei dupa ce Perrone a transformat un penalty iar Larumbe l-a invins si el pe Marius Tic (7-5).

Steaua a revenit totusi in joc la inceputul sfertului al treilea. Marinic-Kragic, pe contraatac, a apropiat echipa la un gol pe tabela de marcaj, in timp ce Andrei Prioteasa a egalat la 7. Replica gazdelor a venit insa imediat prin Mallarach care a dus-o pe Barceloneta in avantaj inainte de ultima pauza (8-7).

Campioana Spaniei a continuat sa inscrie si sfertul 4. Munarriz a refacut diferenta de doua goluri pentru ca Alejandro Bustos si Martin Famera sa inscrie pentru 11-7. Pana la final. jucatorii lui Andrei Iosep nu au mai reusit sa inscrie decat o singura data prin Jere Marinic – Kragic. S-a terminat 11-8 pentru Barceloneta care se afla in continuare pe pozitia a doua in grupa la 5 puncte de liderul Pro Recco,  in timp ce Steaua ramane cu o singura victorie in acest sezon de Liga Campionilor si ocupa locul 7.

Cele doua formatii vor fi adversare si in etapa viitoare, programata la data de 6 februarie, la Bucuresti.

In celelalte meciuri din grupa  s-au inregistrat rezultatele: FTC-Telekom Budapesta – AN Brescia 8-8, Dinamo Moscova – Pro Recco 5-14 si Crvena Zvezda – ZF Eger 12-13.

Clasamentul grupei la finalul turului: 1. Pro Recco 21 puncte, 2. Barceloneta 16p, 3. AN Brescia 14p, 4. Ferencvaros 13 puncte, 5. Eger 9 puncte, 6. Dinamo Moscova 3p, 7. Steaua 3p, Steaua Rosie Belgrad op.

Liga Campionilor

Grupa A

Etapa a 7-a, 23 ianuarie

BARCELONETA-STEAUA BUCURESTI 11-8 (3-2, 4-3, 1-2, 3-1)

Barceloneta: M. Linares, Famera 1, Granados, Munarriz 1, J. Vrlic 1, Larumbe 1, Prieto, P. Linares, Tahull 1, Perrone 3 (2 rig.), Mallarach 2, A. Bustos 1, Lopez Pinedo. Antrenor. J. Martin

Steaua: Tic, Mihnea Gheorghe 2, Jere Marinic-Kragic 4, Tudor Fulea, Mihnea Chioveanu, Andrei Prioteasa 1, Mariors Kapotsis 1, Pavel Popescu, Uros Cuckovic, Dereviankin, Alexandru Ghiban, Dimitri Goanta, Mihai Dragusin. Antrenor: Andrei Iosep

Arbitrii: Zwart (Ned) si Matijevic (Cro)

Superioritati numerice: Barceloneta 2/10 si Steaua 1/4.

Penalty-uri: Barceloneta 2/2

In Grupa B s-au jucat meciurile

Szolnoki Dozsa (HUN) – Mladost Zagreb (CRO) 11-8

Spandau 04 (GER) – Waspo 98 Hannover (GER) 15-9

BPM Sport Management Busto (ITA) – Jadran Split (CRO) 9-8

Jug CO Dubrovnik (CRO) – Olympiacos Piraeus (GRE) 10-6

In clasament pe primul loc se afla  Jug 21, urmata de Busto BPM 16 puncte, Olympiacos 11 puncte, Mladost 8 puncte, Szolnok 9 puncte, Spandau 7 puncte. Jadran si Hannover cate trei puncte.