Dupa ce a ratat la ultimele doua editii prezenta in semifinalele competitiei, Pro Recco a reusit sa se califice in penultimul act al turneului de la Genova, dar cu emotii.

Chiar daca era mare favorita, campioana Italiei a invins abia la penalty-uri pe Brescia in ultimul sfert de finala si va intalni mai departe pe Jug Dubrovnik, echipa care a oprit-o din drumul spre medalii in ultimii doi ani.

Brescia a facut in aceasta seara o partida mare cu o forta colectiva exstraordinara, in care s-au remarcat mai ales  gladiatorii Muslim si Vukcevic, Rizzo si mai ales portarul Del Lungo, cu o serie de parade incredibile. La penalty-uri in schimb s-a remarcat Tempesti, el aparand sutul lui Rizzo, dupa ce initial Muslim a trimis mingea in bara portii aparate de portarul de legenda al celor de la Recco. Mandic a inscris ultimul penalty si a inchis tabela la 12-10 pentru Pro Recco.

Champions League – Genova 7-9 iunie

JOI 7 iunie

Sferturi de finala

PRO RECCO-BRESCIA   12-10 (2-1, 2-0, 2-3, 2-3; 4-2)

Pro Recco: Tempesti, F. Di Fulvio , Mandic, Alesianii, Molina 1, Bodegas 1, A. Ivovic 2, Echenique 1, Figari 1, F. Filipovic 1, Aicardi, N. Gitto, Volarevic. Antrenor. Vujasinovic

Brescia: Del Lungo, Guerrato, C. Presciutti, Guidi, Paskovic, Rizzo 2, Muslim 3, Nora 2, N. Presciutti, Bertoli 1, M. Janovic, Vukcevic, Morretti. Antrenor: Bovo

Arbitrii: DERVIEUX Sebastien (FRA)  si KORYZNA Radoslaw (POL)

Superioritati numerice: Pro Recco 2/12, Brescia 6/13

Nota: min 4’58 din repriza a doua Paskovic (Brescia) a fost eliminat cu drept de inlocuire. Min 1’36 din repriza a 4,  C. Presciutti (Brescia) a fost eliminat cu drept de inlocuire. In repriza a 4-a si antrenorul celor de la Brescia, Bovo, a fost eliminat.

Penalty-uri: Janovic (Brescia) 8-9, Filipovic (Recco) 9-9, Presciutti (Brescia) 9-10, Ivovic (Recco) 10-10, Muslim (Brescia) ratat, Echenique (Recco) 11-10, Rizzo (Brescia) ratat, Mandic (Recco) 12-10