Grecia a suferit un pic pentru aceasta victorie, echipa noastra dominaand primele doua reprize. A condus cu 3 la 1 dupa primele 8 minute de joc, a avut chiar 4 la 1 iar apoi 5 la 3 la jumatatea meciului. Dupa pauza mare insa Genidounias (a inscris sase goluri) a sunat trezirea pentru greci. Tricolorii nu au mai reusit sa depaseasca apararea adversarilor in sfertul al treilea primind insa in schimb sase goluri (5-10) apoi in ultima parte diferenta de pe tabela de marcaj a ajuns la sapte goluri (7-14)

În urma rezultatului, Grecia va întalni în sferturi pe Croatia, in timp ce Romania va juca împotriva Germaniei pentru locurile 9-12.

Tot astazi s-au jucat in optimi s-au inregistrat rezultatele: Muntenegru – Turcia 17-6, Germania – Spania 6-12 şi Rusia – Georgia 14-13.

Campioana europeană din 2020 se va califica la Jocurile Olimpice de la Tokyo, iar alte cinci echipe vor intra în cursa pentru turneul preolimpic de la Rotterdam (29 martie – 5 aprilie), unde vor mai participa alte şapte echipe din lume, pentru patru locuri garantate la JO.

Din Europa sunt deja calificate la Jocurile Olimpice Serbia (câştigătoarea Ligii Mondiale), respectiv Italia şi Spania (locurile 1-2 la Campionatul Mondial).