Cine va câștiga această confruntare va întalni în sferturi pe Croatia. Învinsa va juca împotriva echipei care va pierde duelul Germania – Spania.

Romania a ajuns in aceasta faza a turneului si acum doi ani, la Barcelona, unde a intalnit pe Muntenegru. Romania a pierdut cu 5-15. La Belgrad in 2016, Grecia a invins echipa noastra cu 15-9 tot in optimi.

Deși ambele naționale joacă de 50 de ani în competițiile europene s-au intalnit doar de trei ori in meciuri directe iar Grecia le-a castigat pe toate trei: in 1995: 7-9, in 2014, 9-10 si in 2016: 9-15 (optimi).

Romania este a 9-a in clasamentul golurilor, cu 26 goluri marcate din 74 suturi (35.1%).
Grecia este a 6-a pe lista cu 35 goluri din 77 suturi (45.5%).

In ceea ce priveste apararea, Romania este a 11-a la aceste europene: a avut de aparat 89 suturi, 53 au fost pe poarta iar 34  au fost goluri, in timp ce Grecia este pe 7: a avut  85 suturi de aparat, 52 pe poarta si a primit 30 goals (35.3%).

Mihnea Gheorghe este cel mai bun marcator al Romaniei cu 8 reusite, tot atatea goluri a marcat si Angelos Vlachopoulos pentru Grecia.

Portarul echipei noastre Marius Tic a aparat 19 din 53 suturi, procentaj 35.8% (a jucat toate cele 96 minute). Emmanouil Zerdevas a aparat 22 din 44 suturi, procentaj 50%.

Romania a marcat 9 din 27 de superiorități (33.3%), și a primit 19 goluri din 42 inferiorități (aparate 54.7%). Grecia a inscris de 16 pri din om in plus (51.6%), a primit 12 goluri din 35 situatii (aparate 65.7%). Penalty-uri: 4/4 si 2/3. Impotriva: 2/2 si 3/4.goluri

Contrafaulturi (impotriva/pentru) – Romania: 12/12, Grecia: 6/10. Blocaje: 13-15.
Sprinturi castigate (din 12): 6-8.