In grupa A, Muntenegru a invins Slovacia cu 15 la 4, dupa ce a fost condusa la finalul primei reprize cu 2 la 1. Echipa antrenata de Gojkovic a decis soarta partidei inca din sfertul al doilea in care a punctat de sase ori fara sa primeasca gol.

In celalalt meci din serie, Croatia a debutat cu o victorie clara in fata Germaniei, scor 17-9.

Serbia, favorita grupei B, a invins Rusia cu 13 la 9, in timp ce in grupa C, Spania a obtinut cea mai clara victorie a zilei:  23-7 cu Malta

Turcia si-a facut iluzii ca poate rezista Ungariei, cu un prim sfert in care a condus cu 3 la 1 in minutul 5, prin golul marcat de Yutmaz (17 ani) cel mai tanar jucator de la europene. In mai putin de doua minute insa, Zalanki si Krisztian Manhercz (dubla) readuc echipa antrenata de Marcz, la conducere pe tabela de marcaj. Ungaria s-a impus in cele din urma cu 19-5.

In grupa D, Georgia a produs supriza zilei si a invins cu 9 la 7 pe Franta, patru dintre golurile invingatorilor fiind inscrise de jucatorii naturalizati Baraldi (1) si Vapenski (3).

In ultimul si cel mai interesant meci al zilei, Italia a castigat in fata Greciei cu 10-6 dar l-a pierdut pentru un meci pe Stefano Luongo suspendat pentru un meci pentru  brutalitate. Decizia a fost luat in urma analizei video (Var) la finalul partidei dupa ce in minutul 5’18’’ din sfertul al treilea, atacantul italian l-a lovit pe grecul Aggelos Vlachopoulos. Luongo va reveni in apa la partida de sambata 18 ianuarie impotriva Georgiei.