Meciurile din ultima zi a grupelor de la turneul masculin au stabilit si ultima calificata direct in sferturile competitiei de la Budapesta.

Spania a invins fara probleme Turcia si a ajuns la 7 puncte in clasament si +33 la golaveraj. Pentru a trece pe primul loc in grupa, reprezentativa gazdelor, Ungaria, avea nevoie de un succes la 20 de goluri in fata Maltei. Iar echipa antrenata de Tamas Marcz a demolat pe Malta si a invins-o cu 26 la 0 incheiind grupa C cu 7 puncte si + 40 inainte vicecampioanei mondiale. Spania va juca astfel in optimi cu Germania, iar daca va trece de play-off va intalni in sferturi pe Serbia. Ungaria merge direct in sferturi si isi asteapta adversara care se va decide in duelul dintre Rusia si Georgia.

Croatia a trecut la pas de Slovacia, scor 16 la 4, si a castigat grupa A cu maximum de puncte, pe doi a terminat Muntenegru dupa ce a trecut de Germania cu 10 la 3. Croatia va juca in sferturi cu Romania sau Grecia, Muntenegru disputa meciul din optimi cu Turcia.

Grupa B a fost castigata de Serbia care a invins pe Olanda cu 11 la 4 si a adunat maximum de puncte. Campionii olimpici si europeni vor intalni in sferturi Germania sau Spania.

In grupa D, Franta nu a cedat usor confruntarea cu Grecia, pe care a facut-o sa sufere pana spre finalul reprizei a 4-a. Grecii au condus cu 3 la 0 si 6-1 insa francezii au reactionat in sfertul al treilea si s-au apropiat la un gol de adversari, dupa ce Crousillat a transformat un penalty (7-6). S-a mers apoi gol cu gol de fiecare parte, pana la 10-9, apoi Vlachopoulos reuseste dubla si aduce linistea in tabara elena. S-a terminat 12 la 10 pentru Grecia care va juca in optimi cu Romania, in timp ce Franta va juca pentru locurile 13-16 si este in afara turneului preolimpic.

Italia a castigat grupa D cu maximum de puncte si isi asteapta adversara in sferturile de finala: Muntenegru sau Turcia.