Steaua Stirom s-a impus cu 9 la 7 in primul meci al dublei cu CSM Digi Oradea, din etapa a 14-a a Superligii Naționale.

Partida a fost echilibrata in prima jumatate, bucurestenii fiind la conducere la finalul primei reprize (2-1), pentru ca la pauza mare scorul sa fie egal 3-3.

La reluarea jocului, tot oradenii au fost cei care au avut initiativa  si s-au distantat la două lungimi de adversari (6-4), dar utima parte a meciului a fost dominata de echipa lui Andrei Iosep.

Campioana a egalat la 6 si apoi la 7  si a preluat conducerea pe tabela de marcaj dupa ce a marcat alte doua goluri.

Stelistul Nikola Murisic a fost cel mai bun marcator al partidei cu 4 reusite, de partea cealalata Jesse Koopman inscriid de trei ori.

Meciul revansa dintre CSM Digi Oradea su Steaua se joaca sâmbătă (24.03), de la ora 11.30, tot in bazinul Ioan Alexandrescu din Oradea.

CSM Digi Oradea  – Steaua Stirom  7-9  (1-2, 2-1, 3-1, 1-5)

CSM Digi: Gojko Pijetlovic, Vancsik Levente, Cristian Dobre, Szabó István 1, Szabó Roland, Marc Rocca 1, Kováts Viktor, Gergelyfi Robert 2, Ramiro Georgescu, Jesse Koopman 3, Bogdan Remes, Raul Gavriş, Czenk Ferenc, Nichita Ilisie. Antrenor: Dorin Costras

Steaua: Mihai Dragusin, Dorde Filipovic, Mihnea Chioveanu, MIhnea Gheorghe 2, Daniel Teohari, Ivan Buljubasic, Victor Antipa 2, Nikola Murisic 4,  Pavel Popescu, Daniel Robu, Alexandru Ghiban 1,  Dimitri Goanta, Tudor Popescu, Alexandru Vatrai, Iulian Radoi. Antrenor: Andrei Iosep

Arbitrii: Adrian Alexandrescu si Mihai Balanescu

Superioritati numerice: CSM  7/2  si Steaua 6/2