Ziua a 2-a a turneului feminin a inceput la piscina Alfréd Hajós cu intalnirea dintre doua foste campioane mondiale: SUA (castigatoare in 2015 la Kazan) si Spania (in 2013 la Barcelona). Nord-americancele au inceput foarte bine partida cu Madeleine Musselman inscriind trei goluri intr-un sfert castigat cu 6-1, apoi Spania a echilibrat jocul dar nu a mai putut recupera decat un gol din diferenta. Scor 12-8.

Tot in grupa B, in confruntarea outsiderelor Noua Zeelanda a trecut de Africa de Sud cu 8-6.

In Grupa A, China a fost la conducere pe tot parcursul meciului cu reprezentativa Canadei care a reusit sa revine de cateva ori in joc si castigat cu un gol marcat in acelasi timp cu fluierul final , scor 9-8. In ultimul meci al zilei Italia a invins la scor pe Brazilia, cu 18 – 4.

In Grupa C, Olanda a trecut de Japonia cu 20-8 dupa un start excelent in care a condus cu 7-0 in primul sfert in timp ce Japonia a dominat repriza a doua cu 5 goluri marcate si doua trei primite. Olandezele s-au dovenit insa mult mai puternice si s-au distantat in a doua jumatate a particei. In cel de-al doilea joc din grupa, reprezentativa gazdelor a obtinut un nou succes invangand de datat aceasta pe Franta cu 24-5  .

In Grupa D, Grecia a dispus de Kazahstan cu 19-5 iar Australia a invins pe Rusia cu 8-5 preluand conducerea in clasament.