Australia a obtinut primele puncte la mondiale dupa ce s-a impus la limita in fata Frantei, scor 10-11. Jucatorii lui Hrvoje Hrestak au condus cu 5 la 4 dupa primul sfert, australienii au echilibrat jocul in repriza a doua, la pauza mare scorul fiind egal 6-6. Echipa antrenata de Elvis Fatovic s-a desprins in sfertul al treilea in care a punctat de trei ori si a primit un singur gol. In ultimele 8 minute de joc, francezii s-au apropiat la un gol de adversari (10-9 si 11-10) insa Australia a gestionat bine finalul de meci obtinand primul succes in grupa B.

In al doilea meci al zilei, Grecia nu a avut probleme cu Africa de Sud pe care a invins-o la o diferenta de 16 goluri, scor 18-2. Un sfert din golurile grecilor au fost marcate de Fountoulis (6).

Spania si Serbia s-au intalnit in meciul trei al zilei. Spaniolii au punctat primii dar Andrija Prlajnovic si-a adus echipa in avantaj cu doua goluri inscrise in mai putin de un minut (1-2), in timp ce Filipovic a majorat diferenta printr-un penalty. Campioana olimpica si mondiala nu a mai avut probleme in  urmatoarele trei sferturi si a castigat intalnirea cu 11-5.

Croatia a primit o replica serioasa din partea Rusiei in ultima partida disputata in sesiunea de dimineata. Rusii au inceput foarte bine intalnirea si au condus cu 3 la 1 dupa rpimele opt minute de joc. Diferenta de doua goluri s-a pastrat si la jumatatea partidei dupa ce in sfertul doi fiecare echipa a punctat de trei ori. Jucatorii lui Ivica Tucak au dominat repriza a treia si au trecut la conducere pe tabela de marcaj dupa ce au inscris de patru ori si au primit un singur gol. Apoi, in ultima repriza s-au distantat la doua goluri de adversari obtinand al doilea succes in grupa D.