Statele Unite ale Americii isi continua drumul spre un nou titlul mondial dupa ce a trecut in semifinale de Rusia. Jucatoarele lui Alexander Gaidukov au inceput totusi bine intalnirea si au condus cu 2 la 0 dupa golurile semnate de Simanovich si Prokofjeva. Musselmann si Rachel Fattal au egalat la 2, Prokofjeva a punctat din nou de doua ori (4-2), apoi americancele au marcat de trei ori consecutiv stabilind scorul dupa primele 8 minute de joc.

Echipa antrenata de Adam Krikorian s-a desprins decisiv in sfertul al doilea in care a marcat de 6 ori si a primit un singur gol, apoi a dominat a doua jumatate a meciului impunandu-se la o diferenta de 5 goluri.

Canada nu a mai reusit surpriza in semifinala cu Spania. Campioana mondiala din 2013 a condus dupa primul sfert cu 4 la 2 si si-a marit avantajul cu inca un gol pana la pauza mare (7-4).  Spania a controlat intalnirea si in urmatoarele doua reprize castigand cu 12 la 10.