Campioana olimpica si detinatoarea titlului a inceput cu o victorie categorica mondialele de la Budapesta. Jucatorii lui Dejan Savic au invins cu 21-5 pe Africa de Sud si s-au instalat pe primul loc in grupa C. Milan Aleksic, Nikola Jaksic si Andrija Prlainovic au inscris cate trei goluri fiecare pentru Serbia.

Si Croatia a inceput cu dreptul competitia. Dupa un meci pe care l-a controlat in totalitate echipa antrenata de Ivica Tucak a invins pe SUA cu 12 la 7. Luka Loncar (4) a inscris cele mai multe goluri pentru vice-campioana olimpica.

Ungaria a invins categoric pe Australia in al doilea meci din grupa B, scor 13-3. Totusi inceputul de meci a fost mai echilibrat, cu cate un gol inscris de fiecare parte. Lachlan Edwards a inscris primul gol al partidei pentru Australia, in timp ce Márton Vámos a stabilit scorul dupa prima repriza (1-1). In sfertul al doilea insa gazdele au apasat pe acceleratie si au punctat de trei ori prin capitanul Dénes Varga, in timp ce apararea a fost foarte bine sustinuta de interventiile portarului Viktor Nagy

Sustinuta de peste 8000 de spectatori care au creat o atmosfera fantastica, Ungaria s-a desprins decisiv in ultimul sfert in care a inscris de 6 ori fara sa primeasca vreun gol. O victorie frumoasa dedicata de jucatori antrenorului Tamás Märcz, care a implinit astazi 43 de ani.

In ultimul joc al zilei, Rusia a invins pe Japonia cu 15 la 8 si s-a instalat pe primul loc in grupa D. Echipa lui Sergey Evstigneev a controlat partida de la un capat la altul luand un avans considerabil chiar din primul sfert (1-5).