Primul meci din turneul masculin a adus si prima victorie la mondiale pentru Brazilia. Cu un nou antrenor, Angelo Coelho, care l-a inlocuit pe banca tehnica pe legendarul Ratko Rudic, Brazilia a obtinut toate punctele in fata Kazahstanului, dupa un joc in care s-au inscris doar 8 goluri. Scor final 6-2. Patru dintre golurile sud-americanilor a fost marcate de Gustavo Guimaraes in timp ce Slobodan Soro a inchis poarta parand 11 din cele 13 suturi la poarta sa.

Canada a produs prima surpriza a mondialelor, dupa ce a terminat la egalitate 8-8 cu Muntenegru.Jucatorii lui Vladimir Gojkovic au condus cu 8-4 la inceputul ultimului sfert si nimeni nu mai credea ca nord-americanii pot reveni in joc. Canada a reusit insa sa egaleze Georgios Torakis inscriind pentru 8-8 cu 25 de secunde inainte de fluierul final.

Desi a inlocuit in ultimele zile trei dintre jucatori: Marco Del Lungo, Valentino Gallo si Alessandro Velotto, Alessandro Campagna a gestionat bine situatia si Italia a castigat la pas intalnirea cu Franta. Daca la jumatatea meciului diferenta a fost doar de doua goluri intre cele doua echipe, Settebello a facut o demonstratie de forta in sfertul al treilea in care a marcat de 7 ori si a primit un singur gol. Francesco Di Fulvio, cu 5 goluri, a fost cel mai bun marcator de la italieni.

Grecia a invins la limita pe Spania in ultimul meci al sesiunii de dimineata. Ibericii au deschis primii scorul dar Grecia a reactionat si a punctat de patru ori consecutiv avand un avantaj de 3 goluri cu doua minute inainte de pauza mare (4-1). Miguel Del Toro a fructificat un om in plus si a redus din diferenta, dar jucatorii lui Vlachos au punctat pentru 5-2 stabilind scorul dupa doua reprize.

In partea a doua a meciului spaniolii au stat mult mai bine in aparare, reusind sa echilibreze jocul.  Chiar au reusit egalarea prin reusitele lui Mallarach, Gutierrez si Tahull (7-7). Au urmat mai multe ocazii ratate de ambele parti, pentru ca in cele din urma Georgios Dervisis sa readuca Grecia in avantaj. S-a incheiat 8-7 pentru jucatorii eleni, care obtin astfel prima victorie la mondiale.