Meciul foarte echilibrat intre Muntenegru si Rusia. Dupa primele 8 minute de joc, cele doua echipe se aflau la egalitate 1-1. Jucatorii lui Vladimir Gojkovic s-au desprins in a doua repriza (5-3), dar rusii au revenit in joc si au egalat inainte de ultima pauza (7-7). Cele doua echipe s-au aflat la egalitate si la inceputul ultimei reprize (8-8), pentru ca dupa 3 minute de joc Aleksandar Radovic sa inscrie pentru 9 la 8 stabilind totodata si scorul final al intalnirii.

In cel de-al doilea meci pentru locurile 5-8, Italia a invins Australia cu 8 la 4. Italia a avut un start mai bun cu 4 goluri in primul sfert si doar doua primite. Australia a inceput sa joace mai bine in sferturile doi si trei, care s-au incheiat la egalitate. Italia a controlat jocul in ultima repriza, cu Stefano Tempesti astazi intr-o zi foarte buna si pana la finalul partidei a mai marit avantajul la patru goluri, dupa reusitele lui Matteo Aicardi si Francesco si Fulvio.