Dupa ce au castigat fara probleme jocul de sambata, cu 18 – 4, poloistii dinamovisti au crezut ca partida de astazi va fi la fel de usoara. Bucurestenii au inceput jocul cu un gol marcat de Andrei Georgescu dar imediat AMEFA a egalat prin Baltean  icare a inscris din penalty. Jucatorii lui Andrei Iosep nu au mai fructificat niciuna din ocaziile avute in atac in schimb oaspetii au fost mai atenti si au punctat prin Vancsik si Huber. Sfertul al doilea a avut parte de un singur gol semnat de aradeanul Vanscik, care a facut ca la pauza mare scorul sa fie 4-1 pentru AMEFA. In a doua jumatate a meciului, Dinamo a parut mult mai determinata si a reusit sa egaleze pe tabela de marcaj pina la finalul reprizei a treia. Au marcat tinerii Vranceanu, Neagu si Prioteasa. Dinamovistii au punctat primii si in ultima repriza. Andrei Georgescu si Tudor Neagu au dus echipa la doua goluri in fata adversarilor. AMEFA insa nu a cedat si a inscris mai intii prin Baltean, apoi Vancsik a egalat cand mai erau 2’10 de joc. Tabela a ramas neschimbata pina la final desi ambele echipe au mai avut ocazii de a inscrie, oaspetii beneficiind chiar de doua situatii de om in plus pe care nu le-au fructificat. Pentru AMEFA egalul cu Dinamo este mai mult decat meritoriu tinand cont de situatia prin care trece echipa. Bazinul din Arad este inschis de cateva luni astfel ca jucatorii nu au vazut apa la antrenamente. La sedintele de pregatire au facut doar sala sau au jucat fotbal.

Cristi Cosma (antrenor AMEFA ARAD): „Este un egal nesperat pentru noi mai ales dupa primul meci care a aratat diferenta dintre noi la ora actuala! E adevarat ca puteau sa fie si mai multe puncte daca nu ratam la ultima faza un om in plus destul de bine jucat. De la 1 septembrie  jucatorii mei nu au mai intrat in apa, doar la meciurile cu CSM Oradea, in rest nu au vazut niciun strop de apa. Ne este foarte foarte greu, nu avem nici apa, nici conditii de antrenament, doar prin vointa jucatorilor ne mai descurcam. Noi speram sa reusim sa terminam campionatul cu toate deplasarile facute. Nu conteaza pe ce loc iesim. Daca pe parcurs se poate intampla ceva spre bine ar fi foarte ok.”

Dinamo – Amefa 6-6 (1-3, 0-1, 3-0, 2-2)

Dinamo: Dragos Stoenescu, Traian Orzoiu, Marian Constantin, Andrei Prioteasa 1, Alexandru Sfarle, Ionut Vranceanu 1, David Bota, Szilard Demeter, Tudor Neagu 2, George Georgescu, Andrei Georgescu 2, Ion Necsulescu, Berttini Nenciu, Alexandru Simion. Antrenor: Andrei Iosep

Amefa: Hodageu, Levente Vancsik 3, Alex Baltean 2 ( 1 pen), Ronald Furj , A. Fericean,   R. Huber 1, Belean, Claudiu Grama, Bogdan Laza, Robert Gergelyfi, A. Vidican. Antrenor Cristi Cosma

Arbitrii: George Serban si Dragos Oprea

Superioritati numerice: Dinamo 3/0  si  Amefa 5/2

Penalty-uri: Dinamo  – si Amefa 1/1